Zkontrolujte pračku, zda v ní nemáte plíseň. Je to velmi častý nešvar

Zdá se vám málo pravděpodobé, že buben vaší pračky může být nositelem nepříjemného zápachu, který cítíte ve svém prádle? I pračka, jakožto běžný pomocník s čistotou, potřebuje svou péči. Plíseň, která se v ní může objevit je nebezpečná nejen pro přístroj a vaše prádlo, ale v samotném důsledku také pro vás.

Plíseň je nepřítel domácností číslo jedna. Je nebezpečná, protože se dovede s přehledem dostat do lidského organismu a způsobit v něm celou řadu nepříjemností. Je startovačem pro problémy s dýcháním i astma. Prádlo, které je zasaženo plísní, vám může způsobit další alergie, můžete se cítit stále nepříjemně, pokašlávat nebo mít pocit slzících očí. Zdá se vám to přehnané? To vše dokáže plíseň, která se dovede usadit také ve vaší pračce! Dobrá zpráva – ještě dnes se jí snadno zbavíte!

Čistěte pračku pravidelně

Tvorbě plísně předejdete jedině tím, že budete pračku pravidelně čistit, neustálé vlhko je totiž pro její vznik ideální. Nejčastěji se chytá do gumového těsnění kolem dvířek nebo také do šuplíku na prací prostředek. Vhodným pomocníkem pro tyto problémy je ocet, který je úspěšným likvidátorem sebemenšího zárodku plísně. Pokud svou pračku udržujete pravidelně, zcela postačí, když si připravíte roztok s octem, vezmete rukavice a celou pračku jím pečlivě vydrhnete. Věnujte zvýšenou pozornost především zmíněnému těsnění. Je dobré jej vydrhnout do sebemenší skulinky, k čemuž dobře poslouží i starý zubní kartáček. Dávkovač na prací prostředek z pračky vyjměně a řádně propláchněte v octové lázni, vysušte a vložce zpět. 

Když je ocet na postupující plíseň krátký, sáhněte po sodě. Tou zasypte ta nejvíc inklinovaná místa v pračce, nechte chvilku působit a poté řádně očistěte. 

Také buben pračky však potřebuje svou údržbu, kterou v dalším kroku provedete tím, že přímo do něj nalijete hrnek octa a spustíte krátký program na vysokou teplotu, bez prádla. Necháte pračku pracovat, ocet s sebou vezme veškeré usazeniny a zbaví pračku nežádoucího zápachu. 

Foto: Shutterstock

Jak předejít tvorbě plísně

Pokud vás právě v tomto okamžiku překvapilo, jak velkým nositelem plísně může buben pračky být, pamatujte, že pravidelnou údržbou můžete všemu předejít. Především nikdy nezavírejte dvířka pračky a nechávejte ji větrat, doprané prádlo vždy vyjměte, co nejdřív. Aspoň dvakrát do měsíce přidejte k prádlu, které perete na vysokou teplotu, hrnek octa (lze přidat i malé množství ke každému praní přes zásobník). Velice málo lidí také osuší gumové těsnění po každém praní, což je vlastně asi nejdůležitější krok ze všech jmenovaných, protože bez vlhkosti a zbytků vody není ani plíseň.

Starejte se o svou pračku svědomitě a mějte prádlo vždy perfektně vyprané a voňavé. Vše si žádá svou péči, tak na svou pračku pravidelně myslete a předejděte tak nepříjemným následkům. 

Foto: Shutterstock, zdroj: ohsoSpotless, cnet