Kolik vám opravdu LED žárovky ušetří peněz?

Hned na úvod si řekneme, že termín “LED žárovka” je velice nepřesný, jelikož podobná zařízení neobsahují rozžhavené vlákno, jako je tomu u běžných žárovek. O zdroj světelného záření se zde stará jev zvaný elektroluminiscence a fotoluminiscence, které téměř žádné teplo nevydávají.

Až 7x levnější svícení díky LED

Vzhledem k použitým technologiím LED žárovky spotřebují zhruba 7x méně elektřiny, než obvyklé žárovky. Spotřeba u LED žárovky činní něco okolo 9 W za hodinu. U neúsporné žárovky se spotřeba pohybuje kolem 60 W za hodinu. Z toho ale jde na svícení pouze 6% celkové spotřeby, zbytek je proměněn na tepelnou energii. Pokud tedy nahradíte všechny žárovky za ty s LED technologiemi, můžete uspořit na jediné žárovce i stovky korun za rok.

Velkou výhodou je také extrémní životnost úsporných žárovek. Obyčejná wolframová žárovka má udávanou životnost zhruba 1000 hodin. LED žárovka je na tom asi 15x lépe. 15 tisíc hodin pokryje tedy zhruba 10 let běžného svícení. Některé pokročilé žárovky typu Mi-Light mají udávanou životnost dokonce 50 tisíc hodin.

Rozdíl je i svítivosti. To počítáme podle hodnoty světelného toku, která se určuje v lumenech (lm). Běžná 60 W wolframka má svítivost zhruba 700 lumenů. To je hodnota svítivosti i u LED žárovky, nicméně při spotřebě pouhých 9 W.

Foto: Shutterstock

Trocha čísel a výpočtů

Kolik tedy skutečně ušetříte, pokud vyměníte všechny své žárovky za LEDky? Budeme kalkulovat s cenou za elektřinu 5,20 Kč/ kWh a obvyklou dobou svícení okolo 4 hodin denně.

Tradiční 60 W žárovka s pořizovací cenou 15 Kč a životností 1000 hodin spotřebuje za rok energie v hodnotě 508 korun. 40 W halogenová žárovka za 85 korun a životností 2000 hodin spotřebuje elektřiny za 340 korun ročně. LED žárovka s životností 15000 hodin spotřebuje za rok z vaší peněženky 76 korun.

Z těchto čísel je jasné, že vyšší pořizovací cena úsporných žárovek se ve finále skutečně vyplatí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Energy.gov