Ucpaný odpad nevyžaduje zásah instalatéra. Poradíte si i sami pomocí domácího prostředku

Určitě jste někdy zažili, že vám přestala v odtoku odtékat voda. Hodně často tyto situace nastávají v koupelně nebo v kuchyňském dřezu. V koupelně se v odpadu hromadí vlasy, zbytky mýdlových usazenin a nečistoty. V kuchyni jsou to zase zbytky jídla a mastnoty. Co s tím, když nám přestane odtékat voda? Než budeme volat instalatéra, vyzkoušíme několik domácích tipů, jak ucpaný odpad uvolnit.

Zvon

Snad každá domácnost má po ruce zvon. Pomocník, po kterém můžeme sáhnout, když zjistíme, že je ucpaný odpad. Zašpuntujte otvor, mokrým hadrem ucpěte přepadový otvor. Napusťte trochu vody, odšpuntujte výtokový otvor a urychleně přiložte zvon. Jak budete zvonem pumpovat, vytvoří se podtlak a tím můžete ucpanou část uvolnit. Pokud bude napuštěná voda odtékat ve víru, máte vyhráno. Takto můžete postupovat jak ve sprše, umyvadle i v kuchyňském dřezu.

Vroucí voda

Dalším z jednodušších způsobů, jak uvolnit lehce ucpaný odpad je vroucí voda. Ve velkém hrnci dejte vařit vodu do bodu varu. Postupně pak vodu lijte do odpadu. Nikdy nenalívejte vodu najednou, ale po částech. V případě, že by to napoprvé nepomohlo, zkuste nejprve postup opakovat. Pokud by vroucí voda nepomohla musíte zkusit jiný způsob.

Ekologické čištění

Než sáhneme po chemii můžeme ještě vyzkoušet odpad vyčistit přírodní cestou. Smíchejte jedlou sodu s octem. Do odpadu nasypte jeden hrnek jedlé sody a jeden hrnek octa – směs začne hodně bublat a pěnit. Nechte přípravek působit cca 15 minut a potom zalijte vroucí vodou. Pokud nepomůže jedlá soda, zkuste kombinaci soli s octem. Do nádoby nalijte jeden hrnek soli a jeden hrnek octa. Promícháme směs tak, aby se veškerá sůl rozpustila. Nalijeme tekutinu do odpadu a necháme působit 15 až 30 minut. Potom zalijeme horkou vodou.

Chemické čištění

Když nepomůže ani zvon horká voda ani ekologické prostředky můžeme přistoupit k použití chemických prostředků. Většina těchto prostředků má společný základ – hydroxid sodný. Tato látka je účinnou zbraní pro rozpouštění různých nečistot. Nalijte nebo vsypte část prostředku do odpadu, nechte působit dle návodu a potom zalijte vroucí vodou. Připravte se na to, že může voda z odpadu stříkat a prskat. Vybavte se proto ochrannými rukavicemi a brýlemi, aby nedošlo k popálení. Tyto chemické prostředky nejsou moc vhodné pro starší typy potrubí, které byly vyráběny z PVC. Během použití chemie mohou stěny potrubí popraskat.

Foto: Shutterstock

Instalatérské péro

Každý doma instalatérské péro nemá. Pokud je odpad ale hodně ucpaný a nepomůže žádná z výše uvedených variant, je potřeba potrubí někde prošťouchnout. Nejlepší je použít pružinu ve dvou lidech. jeden natlačí konec pružiny do potrubí a druhý točí na druhém konci kličkou. Nezapomeňte při jejím vytahování pružinu průběžně otírat, abyste si neznečistili podlahu.

Jak předcházet ucpanému odpadu?

Odpad už jsme úspěšně vyčistili a voda krásně odtéká. Co dělat, abychom se nemuseli tak často potýkat s jeho čištěním? Dodržujte preventivní čištění odpadu. V odtokových otvorech používejte sítka pro zachycení odpadu. Jednou za týden nalijte do odtoku ekologický nebo chemický prostředek na čištění odpadů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Tubshroom, Thespruce