Jak odhalit vady bytu ještě před samotnou koupí?

Koupě nového bytu s sebou nese celou řadu rizik. Už samotné financování nového bydlení se v drtivé většině případů neobejde bez hypotečního úvěru, což je samo o sobě značné riziko, které koupě bytu vnáší do našich života. Před koupí bytu je ovšem nutné být na pozoru i kvůli dalším – na první pohled neviditelným – rizikovým faktorům, které lze ovšem se správným přístupem k celé záležitosti úspěšně minimalizovat.

Ani zcela nový byt od developera nemusí být  “bezvadný”

Každý developerský projekt by měl disponovat tzv. kontrolním a zkušebním plánem. V mnoha případech mívá takový dokument i několik stovek stran. Velký rozsah tohoto dokumentu svědčí o pečlivosti a mnohdy i o kvalitě. Chcete-li se ubezpečit, že byt který kupujete, je skutečně kvalitní, požádejte developera o nahlédnutí do tohoto dokumentu, developer by s tím určitě neměl mít sebemenší problém. V kontrolním a zkušebním plánu zjistíte konkrétní principy, metody a postupy kontrolingu celé stavby. Rozšíříte si tak přehled o svém bydlení a získáte jistotu, že vaše budoucí bydlení je postaveno s důrazem na kvalitu opřenou o technickém normy a platné legislativní požadavky.

Zaměřte se na detaily

Nemusíte být odborník, abyste dokázali posoudit kvalitu opracování povrchů stěn, stropů a podlah. Všímejte si i rámů oken, skel, dveří a jejich kování – všechny tyto prvky by měly být v perfektním stavu, případné vady jsou důvodem k reklamaci. Svou pozornost upřete i na koupelnu – vana / sprchový kout, umyvadla, WC, vodovodní baterie atd. Zajímejte se i rovinnost zdí i podlah, nebojte se využít měřících přístrojů, vodováh apod.

Přizvěte odborníka

Máte-li pochybnosti o svém úsudku, není nic snazšího, než přizvat k ohlédnutí svého nového či budoucího bydlení odborníka z oboru. Máte-li mezi svými známými stavaře, poproste ho o prohlídku a konzultaci. Pokud žádného takového známého nemáte, poproste o radu někoho z blízkých, kdo má za sebou koupi bytu alespoň v horizontu minulých pěti let. Určitě se dozvíte mnoho cenných rad a postřehů, které vám dopomohou ke správnému posouzení technického stavu vašeho nového bytu.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!