Čím doma svítit, aby se to vyplatilo?

Světlo

Existuje celá řada způsobů, jak v domácnosti ušetřit. Pár tipů na to, jak ulehčit své peněžence, uvítá i ten, jehož domácí rozpočet právě není zrovna napjatý. Například účet za elektřinu může výrazně snížit používání úsporných zdrojů světla. Existují dvě možnosti – pojďme si to tedy ujasnit.

Příběh úsporných zářivek

V září 2016 tomu bylo již šest let, kdy Evropská unie i přes velkou vlnu kritiky zákazem ukončila prodej klasických 75 wattových žárovek, na které byly dosud zvyklí zákazníci po celé Evropě včetně Česka. Ti si tak museli začít zvykat na úsporné zářivky, které by měly sice vydržet svítit až několik let, zato jejich pořizovací cena mnohdy vyšplhá závratně vysoko. A mají ještě jednu nevýhodu: jejich rozsvícení je postupné, doprovázené přechodem z pološera do plného svitu.

Třebaže povinné zavedení úsporných zářivek udělalo nepochybně radost ochráncům životního prostředí – ušetří totiž až 80% elektrické energie – ne všichni si ale na nové žárovky ochotně zvykli. Spotřebitelé však dnes již nemají na výběr – v obchodech už totiž jiné než úsporné žárovky k dostání nejsou, takže jejich používání se nevyhneme. Pokud nezvolíme druhou existující variantu.

Nová alternativa: LED

Zkratka LED, označující „light emitting diod“, se v poslední době skloňuje stále častěji. Zdá se totiž, že LED žárovky oproti úsporným žárovkám nemají takřka žádnou nevýhodu – snad jen vysokou pořizovací cenu. Ta se však brzy navrátí v podobě uspořených financí. Spotřeba elektrické energie je totiž v případě LED žárovek až o polovinu nižší než u „úsporných zářivek“ (i přes to, že ty samy o sobě jsou již úsporné).

LED žárovky jsou navíc daleko odolnější k mechanickému poškození a nevadí jim ani časté rozsvěcení a zhasínání. Vůbec nejlepší na nich však je délka jejich svícení: vydrží až 50 000 hodin, což odpovídá zhruba šesti letům každodenního provozu. Investice do LED žárovek se tedy každopádně vyplatí.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!