Topíte doma méně, abyste ušetřili? Vůbec se vám to nemusí vyplatit, lepší je jiná taktika

Rostoucí účty za energie nutí lidi přemýšlet, jak si doma udržet teplo bez toho, aniž by museli platit vysoké částky. Mnozí tak začínají topit méně nebo pouze v určitých intervalech. To se však nemusí vždy vyplatit. Pomoci vám dokáží naštěstí i jiné techniky, jako například použití termofolie nebo správné rozmístění nábytku. 

Topit v intervalech se nevyplatí 

Mnoho lidí s vidinou ušetření peněz za energie začíná vytápět domácnost v intervalech. Tedy například že nechávají byt přes den (když jsou v práci) temperovaný na pouhých 15 °C. Na zařízení poté však nastaví, aby se ohřálo na požadovanou teplotu až odpoledne, kdy přijdou ze zaměstnání. Ačkoli to může znít výhodně, ne každému se tato technika vyplatí.

Během takového způsobu zahřívání totiž dochází ke skokovým změnám ve funkci zařízení, což může vyžadovat jeho vyšší výkon. Mnohem lépe proto uděláte, když raději budete vytápět místnosti rovnoměrně během celého dne, ale o pár stupňů méně. Díky tomu se vám bude dokonce i lépe spát. Ideální teplota pro spánek je totiž dle většiny odborníků 19 °C (někdy i méně). 

Foto: Shutterstock

Použijte účinnější metodu 

Abyste měli doma větší teplo a zbytečně neutráceli peníze, můžete zkusit i jiné způsoby. Pomoci vám dokáže umístění termofolie za radiátor, která zamezí ohřívání stěny a naopak odrazí teplo do místnosti. Je také dobré se ujistit, že z vaší domácnosti zbytečně neuniká teplo. Zkontrolujte zejména vchodové dveře, které můžete zajistit dekou. Ta prostor za dveřmi uzavře a zamezí průniku chladu. 

Zajistěte také, aby před vašimi radiátory nebyl žádný nábytek. V takovém případě totiž vzduch v místnosti necirkuluje a zbytečně zahřívá vaše sedačky či skříně, namísto toho, aby pouštěl teplo do prostoru. Problémem mohou být i závěsy. 

Foto: Shutterstock, zdroj: SmithandKeene, SMOEnergy