Vysáváte jednou měsíčně? Zkuste to častěji, jinak si doma pěstujete parazity a škůdce

Pravidelné vysávání je nezbytné pro udržení čisté domácnosti. Mnoho lidí však tuto nedílnou činnost nemá moc v lásce, a tak ji neustále odkládají, až na ni rovnou zapomenou. V takovém případě však může dojít k nehezkému zanesení podlahy či koberců různými nečistoty a prachem, které mohou v některých případech způsobit i alergické reakce. Chcete-li se vyhnout případným potížím, raději s úklidem neotálejte.  

Kontaminace vzduchu a alergické příznaky 

Pokud vysáváte svou domácnost pouze jednou měsíčně, můžete s potýkat s nehezkými potížemi. Nezapomínejte, že se ve vašem domě neustále hromadí prach a různé nečistoty, včetně částí odumřelé pokožky, vlasů a mikroorganismů, které se mohou usazovat právě na podlaze či v kobercích. Postupem času se však dostávají také do vzduchu, který dýcháte, což představuje hrozbu zejména pro vaše dýchací cesty.  

Podobně je tomu také při větrání místností – tehdy pronikají do vaší domácnosti otevřenými okny další alergeny, včetně pylu, plísní a virů. Ty se taktéž nejčastěji usazují v oblastech podlahy a po kontaktu s lidským tělem způsobují nepříjemné příznaky, jako je kýchání, rýma, ucpaný nos a svědění kůže. 

Foto: Shutterstock

Pozor věnujte především koberci  

Pozornost byste poté měli věnovat především koberci, neboť jeho dlouhodobé nevysávání je snadný způsob, jak do své domácnosti přilákat parazity a škůdce. Nejedná se pouze o roztoče, ale také o rušníka žlutonohého, který dokáže během několika týdnů naklást do látky až stovky vajíček – jeho larvy poté doslova sežerou vše, na co přijdou. 

Abyste se vyhnuli potížím, pokuste se luxovat svou domácnost alespoň jednou týdně. Lidé, kteří mají domácí mazlíčci, by poté měli vysávat častěji, protože chlupy zvířat padají na zem doslova rychlostí blesku a výše uvedená rizika ještě zvyšují. 

Foto: Freepik, zdroj: BestLife, BHG