Motorová pila je při řezání dřeva velkým pomocníkem. Naučte se ho správně krájet

Řezání motorovou pilou je náročná záležitost, která vyžaduje dodržování určitých pravidel a především také správný postup. Pokud byste na to šli totiž špatně, můžete přístroj nejen poškodit, ale také se zbytečné nadřít nebo si dokonce ublížit. Stačí však přijmout několik jednoduchých zásad a vyhnete se potenciálnímu nebezpečí. 

Důležité je si pilu správně připravit  

Motorovou pilu by v žádném případě neměly používat děti. Jedná se o velmi silný přístroj, který by je dokázal snadno zranit a způsobit jim újmu (kromě toho ji může vzít do ruky pouze proškolená osoba starší osmnácti let). Ještě před tím, než ji použijete, musíte si ji také správně připravit. Důležité je zejména naostřit a dotáhnout řetěz. Ten je alfou omegou celého řezání a pokud jej zanedbáte, přidělá vám mnoho práce.

Jakmile si budete jistí, že je vše připravené, pak se můžete vrhnout na kontrolu palivové a olejové nádrže. Ty by měly být vždy dostatečně plné, protože jinak by pila pořádně neřezala. V případě, že splňujete i tento bod, stačí už jen dřevo správně nařezat.  

Foto: Freepik

Zásady řezání s motorovou pilou

Správné řezání dřeva se odvíjí od toho, jakým způsobem jej chcete provádět. Je totiž velký rozdíl, jestli kácíte dvacetimetrový strom nebo používáte pilu na již dovezené klády. V případě, že jej máte na své zahradě a potřebujete ho pouze zkrátit, pak se vyplatí mít připravené dvě kozy na řezání dřeva.

 Na ty jednoduše kulatinu položíte a v převislém místě je začnete bezpečně krátit. Berte také na vědomí, že na pilu není dobré tlačit. Tím byste akorát vyvíjeli velkou zátěž na řetěz a motor, což by mohlo zhoršit funkci přístroje. 

Foto: Freepik, zdroj: TheSpruce, wikiHow