Nedělejte zbytečné chyby při výsadbě rybízu. Potom vám nebude plodit

Máte rádi sladkokyselé kuličky rybízu a rádi byste si na své zahradě vysadili vlastní keř? Pěstování rybízu je téměř bezúdržbové, pokud na začátku nepodceníte správnou výsadbu. Ta totiž může z velké části ovlivnit vaši sklizeň.

Vyberte vhodný druh rybízu

Rybíz je oblíbeným ovocem, jehož kuličky můžete jíst jen tak nebo z nich vyrobit výborný rybízový koláč. Rybíz je plný vitamínů, především vitamínu C. Nejznámější je červený a černý rybíz, ale výborný je i rybíz bílý nebo růžový. Při výsadbě rybízu ale dbejte na to, abyste mu dopřáli ty nejlepší podmínky. Každá odrůda totiž potřebuje jinou péči. Pokud se rozhodnete vysázet bílý nebo červený rybíz, bude se mu dařit v živné a vlhké půdě s mírnou kyselostí. Svědčí jim také umístění na slunečném místě, do kterého ale přes poledne nepraží přímé slunce. Černý rybíz oproti tomu vyžaduje propustnou půdu s vápenatou zeminou a mírnou zásaditostí. Dělají mu dobře teplá, bezvětrná a slunná místa, díky kterým bude rybíz nasládlý.

Foto: Shutterstock

Výsadba keříkového rybízu

Než přejdete k výsadbě, namočte kořeny rybízu na několik hodin do vody. Pro keříkový rybíz vyhlubte větší výsadbovou jámu, ve které vidlemi zryjete dno i boční stěny. Tato zdánlivá drobnost podpoří růst kořenového systému rybízu. Kořeny budou totiž do země lépe pronikat. Jakmile rostlinu zasadíte do země a nahrnete na ni první zeminu, sazenicí zatřeste. Tak se hlína snadno dostane mezi všechny kořeny. Hlínu potom udusejte, zalijte a poté nasypte další zeminu.

Sázení stromkového rybízu

Proces výsadby stromkového rybízu je velmi podobný jako u keříkového rybízu. Změna nastává v momentě umístění sazenice, kdy „uzel“ by měl být nad zemí do té míry, že na ni vůbec nedosáhne. Rybíz díky tomu nepustí kořeny z části nad roubováním. Stromkový rybíz nezapomeňte podepřít kůlem, jelikož je kmen ještě příliš slabý a mohl by se zlomit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Almanac, Plantura.garden