Asijskou sršeň přitahují určité rostliny na zahradě. Nemáte je tam také?

Asijská sršeň je druh sršně, který dorůstá velikosti až čtyři centimetry a je tmavší, než naše sršeň obecná. Sršen asijská má velkou hlavu s vypoulenýma očima a její tělo je černo oranžové. V jejích hnízdech se nachází mezi 6 až 20 tisíci jedinců, z nichž jsou stovky královen. Hnízda mají průměr osmdesát centimetrů, královny přečkají zimu v zemi a počátkem jara začnou zakládat nové kolonie. Co dělat, aby se sršně neusadily na vaší zahradě?

Sršen asijská je nebezpečný hmyz

Sršen asijská neboli Vespa velutina je už téměř 20 let v Evropě považována za invazivní druh. V důsledku klimatických změn se rozšiřuje i z jižní Evropy dále a viděna byla už i v sousedním Německu. Je tedy jen otázkou času, kdy se tento druh sršní ubytuje i u nás. Bodnutí od této sršně je velmi bolestivé a způsobuje alergické reakce. Asijské sršně jsou totiž mnohem agresivnější, než u nás běžně se vyskytující sršně obecné. Asijské sršně ale některé druhy rostlin přitahují více než jiné. Jaké to jsou a vy byste je měli ze své zahrady raději odstranit?

Břečťan, slunečnice a vinná réva asijským sršním chutnají

Břečťan popínavý je u nás velmi rozšířená rostlina, která mají se sršni asijskými stejný původ. Břečťan totiž také pochází z Asie. Sršně ho vyhledávají pro velké množství pylu a nektaru z květů. Ze stejného důvodu sršně přitahuje i vinná réva. U ní si pochutnají nejen na pylu a nektaru, ale i na zralých hroznech. Slunečnice zase přímo láká sršně na své medonosné květy.

Foto: Shutterstock

Lokvát japonský a dub sršně magneticky přitahují

Lokvát japonský je truhlíková rostlina, která sršně láká svou vůni, ale i lahodnými sladkokyselými plody. Duby sice původně pocházejí ze Severní Ameriky, ale pro sršeň asijskou jsou také vítanou pochoutkou. Jak je to možné? Poškozením stromu z něj vytéká černá míza, která v sobě obsahuje velké množství cukrů a minerálu. Sršeň asijská tak nemůže odolat.

Foto: Shutterstock, zdroj: swhbk, pondinformer