Co s vánočním stromečkem v květináči? Zasadit nebo přesadit?

Zdobí váš obývací pokoj stále ještě vánoční stromeček? Jistě nejste jediní. Máte-li svůj vánoční stromeček v květináči, je třeba s ním nakládat trochu jinak než s umělými stromky či s klasickými řezanými stromečky. Pokud máte stále ještě vánoční stromeček v květináči, nabízí se otázka, jestli ho přesadit nebo zasadit.

V posledních letech jsou vánoční stromečky v květináčích velice oblíbené. S tímto trendem se však pojí i důležité rozhodnutí, a sice jestli stromeček po Štědrém dni vysadit do lesa nebo na zahradu či jestli ho jen přesadit do jiného květináče a starat se o něj do dalších Vánoc.

Než rozlouskneme často pokládanou otázku, je třeba zmínit pár věcí, které je nutné udělat co nejdříve po Štědrém dni. Zmíněné tipy jen potvrzují, že vánoční stromečky v květináči vyžadují krapet jinou péči než jiné typy vánočních stromků, to ostatně potvrdili i odborníci.

Co je třeba udělat co nejdříve po Štědrém dni

  • Co nejdříve stromeček přemístěte do chladné místnosti, jako je chodba nebo garáž.
  • Před přemístěním květináč obalte novinami, aby nedošlo k promrznutí půdy.
  • Vánoční stromeček i po Štědrém dni zalévejte, zalévání se odvíjí od teploty, ve které stromeček sídlí.

Přesadit nebo zasadit?

Vraťme se však k jádru věci – přesadit nebo zasadit? Zeptali jsme se odborníků, ti se však shodují na tom, že záleží na každém z nás, pro co se rozhodneme. Pokud zvolíme květináč, měli bychom vánoční stromeček přesadit v období jara, jelikož v tomto období bude stromeček potřebovat více živin, které mu stávající půda už nedodává. Při přesazování stromečku je důležitý výběr květináče, který by měl mít ideálně osmnáct až dvacet centimetrů, pokud je tedy stromek velký čtyřicet či padesát centimetrů.

Jestliže se rozhodnete pro zasazení stromečku do zahrady či do lesa, udělejte to v předjaří, kdy dřevina začíná rašit. Stromeček posléze zasaďte na slunné místo a ideálně tam, kde zem rychle nevyschne.

Foto: Unsplash.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.