Září ještě zdaleka nekončí aneb jak se v září postarat o okrasnou zahradu

Venkovní orchideje dopomohou vykouzlit jedinečnou okrasnou zahradu

Prací na zahradě je v září mnoho. Většina lidí si však myslí, že v tomto měsíci je nutné jen sklidit vypěstovanou úrodu, vertikutovat trávník a snažit se o pravidelné shrabávání listí. V tomto měsíci se však pečuje zejména o okrasnou zahradu, která v dalších měsících trpí díky příchodu podzimních a následně zimních mrazíků.

Pokud jste i vy majitelem okrasné zahrady, je třeba během září udělat několik důležitých věcí, na které bude už v říjnu pozdě. Naštěstí září ještě zdaleka nekončí, tudíž nemusíte být ve stresu, že něco nestihnete. Času je stále ještě dost, ovšem okrasná zahrada je nyní na prvním místě.

Čím však začít? Na co nezapomenout? Rozhodli jsme se sepsat seznam prací, které je třeba udělat během následujících ještě zářijových dní na okrasné zahradě. Pořadí necháme na vás, začněte tím, co je vám nejsympatičtější, ovšem na nic nezapomeňte.

1) Zastřihněte levanduli

Pěstujete krásnou fialovou bylinku? Je načase, abyste ji zastřihli. I když vám to bude rvát srdce, je to skutečně zapotřebí. Jen díky nynější starostlivosti krásně pokvete i příští rok. Během září je třeba, aby se odstranila odkvetlá stébla, což se provede zmiňovaným zastřižením.

Levandule na nespavost i proti migrénám. Vypěstujte si ji i vy
Zdroj: Unsplash.com

2) Zastavte hnojení

Většina květin se z okrasné zahrady sklízí a připravuje se k přezimování. Jednou takovou rostlinou jsou muškáty, kterým je třeba zastavit hnojení. Jen tak bude přerušen jejich růst a jedině tak se nebude květina vysilovat v době, kdy už má být v klidu. Stejně tak je třeba zastavit hnojení růží. Během září máte poslední možnost růže přihnojit, nejlépe hnojivem, které neobsahuje dusík. Ideální je fosforečné nebo případně draselné hnojivo, které se rovnoměrně rozhodí na záhony. Tím se růže připraví na zimu a tím letošní hnojení růží končí.

3) Rozmnožte si trvalky do okrasné zahrady

I když se blíží zima, září je ideální čas na rozmnožování trvalek. Pokud chcete mít i příští rok krásnou okrasnou zahradu, na nic nečekejte a trvalky si rozmnožte už nyní. Ideální sázení trvalek by mělo vypadat tak, že si do zpracované půdy přidáte uzrálý kompost a do něj následně zasadíte trvalky oddělené z rozrostlých trsů.

Během září je také vhodné zasadit si na skalku cibuloviny, které budou na jaře krásně kvést. Během zimy se cibuloviny krásně usadí a na jaře vyjdou hned, co opadne sníh.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!