Chryzantémy jsou královny podzimu. Prozraďme si, jak je pěstovat

Foto: Pikist.com

Chryzantémy se pojí s podzimem, i když většina lidí má tuto krásnou rozvětvenou kytičku spojenou se smutečními událostmi, jako jsou pohřby nebo Dušičky. To však neznamená, že chryzantémy nemůžou zdobit váš dům.

Na podzim jsou to pestrobarevné květiny, které nenechají váš dům zahalený v mlze a v temných barvách, které jsou pro podzim typické. Naopak dokážou i tak sychravé a temné roční období rozzářit.

Foto: Pikist.com

Krásným chryzantémám mnozí lidé přezdívají královny podzimu. Nemůžeme se tomuto označení divit, přece jen chryzantémy se sází do podzimních zahrádek či do truhlíků v době, kdy se muškáty odstraňují z okenních parapetů. Málokdo je si však jistý tím, do kdy chryzantémy rostou a do kdy vydrží pobývat venku. Možná vás to překvapí, ale pokud se o nádherné pestrobarevné květiny staráte dobře, mohou kvést až do adventu.

Pokud zvažujete, že letos svou zahrádku obohatíte o chryzantémy, budete jistě překvapeni i tím, jak snadno se kombinují s ostatními květinami. Velice dobře vypadají s rozchodníky nebo třeba s astrami či nenáročnými okrasnými trávami.

Než zasadíme chryzantému

Než květinu zasadíme do půdy, měli bychom si záhon připravit. Ideální místo je slunné stanoviště, kde je půda velice bohatá na živiny. Mnohdy klasické hnojivo nestačí, ale je třeba přidat ještě speciální hnojivo, které je vícesložkové. Tato hnojiva jsou k dostání v každém zahradnictví.

Co se ještě týče zeminy, nevysazujte chryzantémy do zeminy, která není kyselá. Ideální je mírně kyselá půda, která má pH 5.  S přihnojováním začínejte zhruba po měsíci.

Foto: Pixnio.com

Zaštipování jako základ úspěchu

Aby pěstování chryzantém bylo skutečně snadné a úspěšné, nezapomínejte na takzvané zaštipování. To se provádí zhruba každých deset dní. Nyní je třeba květiny dostatečně zavlažovat, jinak nevypuknou v květ.

Do kdy chryzantémy vydrží venku?

Jak jsme zmínili, se správnou péčí dokážou chryzantémy přežít venku až do adventu. Velkokvěté chryzantémy jsou poměrně odolné, odolávají jak větru, tak velkému dešti a často přežijí i poměrně ostré podzimní mrazíky. Drobnokvěté chryzantémy, které jsou zasazeny do záhonu, stačí na zimu přihrnout rašelinou a přikrýt například chvojím.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!