Tmavý podzim rozzáří barevné astry. Jak se starat o výraznou trvalku?

Foto: Pikist.com

Podzim se každým rokem nese ve znamení tmavších barev, jako je oranžová, hnědá nebo bordó. To však neznamená, že se v takovém duchu musí nést i vaše zahrada. Svou zahradu si na podzim můžete zpestřit krásnými astrami, což jsou barevné květiny, jež se k nám dostaly zejména během 19. století.

Zatímco v 19. století zkrášlovaly zejména selské zahrady ve střední Evropě, nyní jsou hojně rozšířené po celém světě a s oblibou se pěstují i u nás. Jedná se o trvalky, které nejsou náročné.

Foto: Pxhere.com

Kdy astry vysazujeme?

Astry jsou podzimní trvalky, které krásně rozjasní každou podzimní, tmavě zbarvenou zahradu. Astry se zpravidla vysazují buď jednotlivě nebo jen po malých skupinách. Jelikož existuje mnoho druhů, určitě si nevysázíte jen jeden jediný, ale zkusíte to s více druhy. Aby astry v záhonu krásně vynikly, doporučujeme sázet nižší odrůdy dopředu, zatímco vyšší dozadu.

S jakými květinami je v záhonu kombinovat?

Jak jsme zmínili, je hned několik druhů aster, které můžete vysázet na svůj záhon. Mnozí zahrádkáři však nechtějí zůstat jen u aster, proto do stejného záhonu vysazují ještě jiné květiny, které s astrami vypadají velice hezky. Doporučujeme astry kombinovat s olověncem, což je krásná modrá květina, která kvete od druhé poloviny srpna až do příchodu prvních mrazíků. S astrami lze kombinovat i rostliny, jako je levandule nebo juka, nebojte se ani květiny zvané oměj, která vynikne zejména v pozadí záhonu.

Foto: Pikist.com

Co vyžadují?

Astry skutečně nejsou náročné, vždyť vyžadují jen propustnou, vysychavou půdu. Při výběru stanoviště však dbejte na to, aby stanoviště nebylo příliš suché a ani příliš teplé. Na takových místech rostou nespolehlivě. Stejně jako jiné květiny, tak i astry vyžadují pravidelnou zálivku. Zejména na konci léta zalévání nezanedbávejte, díky dostatečné vláze v tomto období ovlivníte tvorbu květních pupenů.

Stejně jako na zalévání, tak i na přihnojování nezapomínejte. Astry potřebují ke svému bezproblémovému růstu dostatek živin, proto je pravidelně přihnojujte. Nebojte se ani půdy s kompostem, kompost jim prospívá.

Vyvazování je víc než důležité

Mnozí zahrádkáři zapomínají na včasné vyvazování. Trsy musí mít přirozený tvar, proto je vyvazování důležité. Do vyvazování se pouštíme už tehdy, kdy astry vyraší.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!