Jak rychle odstranit plíseň v bytě v 5 krocích

Plísně v domácnosti jsou nejen neestetické, ale také představují vážné riziko pro zdraví. Jejich přítomnost je věcí, která se nedá opomíjet. Nicméně jejich odstranění, nebo alespoň výrazné omezování, není nemožné.

Co je to plíseň

Bytové plísně patří mezi mikroskopické houby, které prosperují ve vlhkém prostředí. Obvykle se vyskytují tam, kde se vodní pára opakovaně kondenzuje na chladných površích a udržuje trvalou vlhkost. Nejčastěji se nacházejí v koupelnách, kuchyních a kolem oken a vstupních dveří. Projevují se jako páchnoucí černé skvrny, ale mohou být také narůžovělé, žluté nebo zelené.

Vlhkost patří k hlavním důvodům

Relativní vlhkost vyjadřuje poměr mezi aktuálním obsahem vodních par ve vzduchu. Jeho maximálním nasycením při dané teplotě a udává se v procentech. V bytě se ideální hodnota pohybuje mezi 40 a 60 % při teplotě kolem 22 °C. V létě 40 až 55 %. V zimě 45 až 60 %. Příliš suchý vzduch může způsobit nepříjemnosti. Klesne-li relativní vlhkost pod 30 %, může dojít k vysoušení dýchacích cest a oslabení obranyschopnosti organismu. Proto se lidé často uchylují k instalaci zvlhčovačů vzduchu a k pěstování rostlin, které přirozeně zvyšují vlhkost v místnosti.

Prostředí v bytě

Častý přechod z dobře vyhřáté místnosti do nevytápěných prostorů nebo místností s trvale nižší teplotou může způsobit intenzivnější kondenzaci vodní páry na stěnách. Tím se zvyšuje riziko vzniku plísní. Samozřejmě není řešením zcela se vyhýbat těmto prostorům. Spíše vytvořit přírodní vyvážené prostředí, kde je klima v celém bytě podobné.

Foto: Shutterstock

Vzdušnost

Mikroskopické spory plísní se šíří vzduchem společně s organickými látkami, které slouží jako jejich živiny. Je důležité zabránit jim v usazování se na místech, kde by mohly nalézt ideální podmínky pro růst. Těmito místo jsou například prostory za nábytkem, kde může být stěna chladnější, protože není dostatečně prohřátá. Klíčové je, abyste zajistili přirozené proudění vzduchu ve všech částech místnosti. Tím se nemyslí průvan, ale spíše přirozená cirkulace, při které teplý vzduch stoupá nahoru a chladný klesá dolů. Důležité je mít na paměti, že při vytápění například kamny může tato cirkulace vzduchu ovlivnit pouze určitou část místnosti, což může zanechat chladnější oblasti nedotčené a vytvořit ideální podmínky pro vznik plísní.

Trvalá vlhkost, teplo, oblasti, kde se vyskytuje kondenzace páry, nedostatečné ventilace, místnosti s minimálním přísunem slunečního světla a povrchy, které snadno zachytávají organické látky z prachu – to vše jsou ideální podmínky pro růst plísní. Důležité je, abyste si uvědomili, že v jednom krychlovém metru vzduchu může být až 3 až 6 tisíc spór.

Foto: Shutterstock, zdroj: Apartmentguide, Cleanerguys