Šedé a bílé skvrny na komínu neberte na lehkou váhu. Značí, že je někde problém

Každý, kdo má zkušenost s vytápěním pomocí krbu, krbových kamen nebo klasického topení, dobře ví, jakým klíčovým prvkem správně fungujícího topného systému je bezchybný stav komínu. Šedé a bílé skvrny na komínu, které na první pohled působí nevinně, ale nemohou být podceňovány. Tyto skvrny nejsou pouze estetickým nedostatkem, bohužel bývají významným signálem, že v komínu může být skrytý problém.

V tomto článku prozkoumáme různé příčiny těchto skvrn a zdůrazníme důležitost okamžitého jednání při identifikaci jakýchkoli problémů na komínu. Bezpečné a efektivní vytápění začíná u zdravého komínu, a proto bychom měli tuto záležitost brát s vážností, kterou si zaslouží.

Výkvětům lze zabránit

Výkvěty jsou bílé, krémové nebo jinak zbarvené usazeniny minerálů, solí případně dalších látek, které se objevují na povrchu různých materiálů. Tyto usazeniny vznikají v důsledku procesů, jako je například krystalizace a odpařování vody obsahující rozpuštěné minerály.

Výkvěty na cihlách a zdech se mohou objevit na vnější části zdí nebo cihelných konstrukcí v důsledku pohlcování vody a migrace rozpuštěných solí.

Určitě preventivně kontrolujte tyto výkvěty a v případě, že zde budou, tak je následně případně odstraňte. Dále efektivně s tímto problémem bojovat, a to pravidelným čištěním a také odvodňováním.

Šedé a bílé skvrny na komínu jsou tedy potenciálními indikátory, které mohou signalizovat různé problémy v souvislosti s provozem komínu.

Možné příčiny

Možnou příčinou mohou být například nahromaděné saze a kouřové plyny v komínu. Lze tomu předejít tak, že při topení zlepšíte tah komínu a můžete to také pojistit dostatečnou ventilací. Další možnou příčinou těchto skvrn je propouštění vody do komínu. Důsledkem toho může dojít k vytváření plísní v komíně. A to následně může narušit konstrukci komínu, a také kvalitu vzduchu v domě, jako takovém.

Horší možností vzniku skvrn na komínu jsou chemikálie. Některé druhy dřeva totiž mohou být napuštěny různými chemikáliemi, tedy takové dřevo je nejen nevhodné pro komín, ale také nebezpečné pro naše zdraví.

Foto: Shutterstock

Jak vyřešit problémy s komínem

Toto udělejte, když se objeví šedé nebo bílé skvrny na komínu: nejprve dobře zkontrolujte kompletně celý komín. Ke kontrole si přizvěte odborníka na komíny, který následně provede velice důkladnou kontrolu a na základě kontroly určí příčinu problému.

Pravidelně také čistěte komín od sazí a dalších nečistot, které tam časem vznikají. Pokud je potřeba opravy (netěsnost komínu, instalace případně výměna izolace), přizvěte si opět odborníka, který Vám komín opraví.

Prevence na prvním místě

Nepodceňujte šedé a bílé skvrny na komínu, protože mohou být signálem vážnějších komplikací. Zjednejte nápravu co nejdříve, aby se předešlo potenciálně nebezpečným situacím a zachovala se bezpečnost komínu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Maxthechimneysweep, Verticalchimney