Topení uhlím má ještě levnější alternativu. Upravte si kotel a spalujte oves

Ceny za energie jsou v posledních letech výrazně vyšší, což vede kutily k hledání různých triků, jak ušetřit. Problém představuje zejména vytápění domácnosti, které se může velmi snadno prodražit. Jako skvělé řešení se tak nabídlo používání palivového ovsa namísto klasického uhlí, neboť vychází podstatně levněji a přesto je velmi účinné.  

Palivový oves se vyplatí více než uhlí 

Ačkoli je uhlí považováno za jeden z nejlevnějších palivových materiálů, zdaleka není tak levné jako oves. Jeho výhřevnost oproti němu sice není tak efektivní, nicméně stále dokáže vyhřát všechny místnost, a to často za menší cenu. Kromě toho ani tolik nezanáší kotel a lze jej velmi snadno skladovat. 

Pro představu vám dokáže zhruba 1 tuna ovsa nahradit 700 kilogramů uhlí. Co se pak týče skladování, vyplatí se používat brikety, které nezabírají tolik místa a je s nimi snadné manipulovat. Je ovšem důležité poznamenat, že byste se před spalováním tohoto materiálu měli ujistit, zda to není v místě vašeho bydliště zakázané. To by totiž pro vás mohlo znamenat riziko pokuty nebo jiných potíží s místními orgány. 

Foto: Shutterstock

Za vytápění můžete ušetřit různými způsoby 

Abyste ušetřili za vytápění domácnosti co nejvíce peněz, vyplatí se také brát na vědomí další faktory. Vyplatí se například investovat do zateplení, neboť izolační vrstva snižuje tepelné ztráty a udržuje uvnitř teplo.

Rovněž se vždy ujistěte, že se před vašimi radiátory nenachází žádný nábytek, který by mohl bránit proudění horkého vzduchu do místnosti. Někdy pak může být na vině i izolace oken či dveří. Pokud totiž není dostatečně silná, může skrze ní proudit dovnitř studený vzduch a okrádat vás o teplé zázemí.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Drevostavitel, GreenHosue