Možná vám už při přečtení názvu dnešního článku naskočila husí kůže. Ano, je to tu zase – uklízení bytu, které nebere konce. Trávíte tím nespočet dní a máte pocit, že výsledek beztak není vidět. Zkuste si to letos co nejvíce usnadnit, aby Vánoce byly opravdu pohodové a klidné.

Jak moc musí být uklizeno?

Sami v sobě zapátrejte po tom, jak moc je pro vás vánoční úklid nezbytný. Je nutný pro vás osobně, abyste se cítili dobře, nebo to ve vás jen řve hlas maminky, který požaduje absolutní čistotu na svátky? Zařiďte se podle sebe a diktát okolí nebo zážitků z dětství ponechte za sebou. Někdo pojme vánoční úklid zároveň jako úklid své duše, kdy se zbaví toho nepotřeného a připraví se na příchod nových věcí v dalším roce. Tak potom s chutí do toho!

Kdy se do toho pustit?

S úklidem začněte už začátkem prosince. Předem si rozvrhněte, co je pro vás opravdu nutné uklidit. Základním principem by mělo být postupovat s úklidem seshora dolů a od oken ke dveřím. Berte v úvahu, že když začnete úklidem kuchyně na začátku měsíce, po týdnu už to tu nemusí být vůbec znát. Nechte si tedy na závěr místnosti, které permanentně užíváte a nepořádku se tu jen tak nevyhnete. Nemusíte si předem nakupovat hromady čisticích prostředků, leckdy zcela postačí jar nebo octová voda. Podléhat reklamám není nezbytné.

Jak postupovat?

V dostatečném předstihu vyřešte mytí oken a dveří. Už jen potom, co umyjete okna a vyperete záclony, budete mít pocit, že váš byt úplně „prokoukl“. Rozdělte si úklid do několika etap. Bude příjemnější uklízet každý druhý den půl hodinky než gruntovat celý víkend. Začněte úklidem ložnice, kde by vám uklizený prostor přece jen mohl vydržet.

Není nutné přerovnat před svátky veškeré šuplíky. Beztak během vánoce nebudete trávit čas jejich prohlížením. Zlikvidujte především vše, co je na očích. Nikdo vám nebude kontrolovat setřený prach za skříní, ale zřejmě si všimne hromady prádla na gauči. Nakupte různé krabice a boxy. Mohou posloužit jako ideální místa, kam uklidit věci, které se vám jen povalují v poličkách nebo po zemi. Takto budou hned vypadat přehledně uklizené.

V obývacím pokoji si usnadněte mytí sedačky tím, že si zapůjčíte tepovací stroj nebo si rovnou necháte sedačku a křesla vyčistit. Květiny můžete osprchovat. Z kuchyně vytřiďte věci s prošlou záruční lhůtou. Nezapomeňte umýt vnitřek lednice a trouby. Při vytírání vám může práci ulehčit mop.

Z chodby odstraňte to, co nyní přes zimu nepotřebujete. Je zbytečné, aby vám tu zabíraly prostor jarní bundy nebo boty. Při úklidu koupelny se nebojte rovnou vytřídit produkty, které nepoužíváte, a jen vám tu zabírají místo. Otírat z nich jednou za čas prach je zbytečné.

A co pomoc profíků?

Pokud opravdu potřebujete mít uklizeno na jedničku, nestyďte se obrátit na úklidovou firmu. Když si představíte, kolik úklidem strávíte času, a jak z toho můžete mít po náladě, možná rádi někomu za takovou službu nakonec zaplatíte.

A když už vám nepomohou opravdoví profíci, zkuste aspoň rozdělit činnosti mezi další členy rodiny. I malé děti vám mohou s úklidem pomoci. Ponechte na nich úklid pokojíčku, zapojte je do roztřídění nepotřebných věcí. Při úklidu vždy objeví něco zajímavého, co jistě už nějakou dobu nemohly najít.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!