Většina lidí drží mop špatným způsobem. Vytření pak za moc nestojí a navíc bolí záda

Vytírání podlahy mopem, který namočíte do roztoku vody a čisticího prostředku, patří mezi klasické způsoby čištění podlahy, které je potřeba provést minimálně jednou týdně. Pro to, aby vaše podlaha zářila čistotou a vás od špatného mopu nebolela záda, je potřeba si osvojit správnou techniku vytírání.

Častá chyba, kterou lidé při vytírání dělají

Většina lidí si myslí, že vytírání podlahy není žádná věda. Častou chybou ale je, že na vytírání používají jenom jeden kbelík a mop vyplachují ve stejné vodě, kterou následně vytírají. To je ale špatně. Pro dokonalý úklid podlahy je třeba používat kbelíky dva, jeden na čištění podlahy a druhý na oplachování špinavého mopu. Do jednoho kbelíku dáte vodu a saponát na mytí podlahy. Do druhého kbelíku stačí dát pouze čistou oplachovou vodou.

Jak na zářivě čistou podlahu

Nejdříve si pořiďte mop, který se hodí na váš typ podlahy. Na podlahu s texturou použijte tzv. provázkový mop. Na hladkou podlahu doporučujeme houbový mop. Připravte si dva kbelíky s vystavěnými ždímači a také čistící prostředek vhodný na váš typ podlahy. Před každým vytřením důkladně vysajte nebo zameťte podlahu, ať ji zbavíte chuchvalců prachu a drobných nečistot, jako jsou zrníčka písku. Kbelíky naplňte horkou vodou, která je na umývání vhodnější než studená. Do kbelíku určeného na mytí podlahy přidejte přiměřené množství čistícího prostředku. Pozor na to, že nadměrné použití saponátu je kontraproduktivní. Mop namočte do vody se saponátem a vždy pořádně vyždímejte, aby byl vlhký, ale netekla z něj voda. Po každém umytém kousku podlahy namočte mop do kbelíku určeného k oplachu.

Foto: Shutterstock

Jak na správný úchop mopu

Správným držením mopu předejdete problémům s bolestmi zad, které vás mohou potrápit při dlouhodobém vytírání. Nesprávný úchop totiž zatěžuje vaši páteř, což  může v konečném důsledku vést ke špatnému držení těla i chronickým bolestem. Mop by měl končit přibližně ve výšce vašeho krku, abyste se k němu nemuseli moc předklánět. Při samotném vytírání byste se neměli zbytečně ohýbat, ale naopak vytírat s rovnými zády.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, PainCenter, YouTube