Prádlo je po vyprání tvrdé a nepříjemné? Špatně jste vložili prací prášek

Pro udržení měkkosti a hebkosti vašeho oblečení po praní je klíčové dodržovat několik zásadních pravidel. Většinou je to totiž právě nadměrné používání pracího prášku či nesprávné nastavení teploty, které mohou způsobit tvrdnutí látky a následně učinit prádlo hrubější. Pokud se tak již stalo, pomůže například i bílý ocet. 

Vždy dodržujte doporučené dávkování 

Při praní většiny druhů oblečení, zejména ručníků, byste nikdy neměli používat příliš mnoho pracího prášku. V opačném případě je totiž možné, že se jeho přebytečné množství nestihne rozpustit a začne se zachytávat na vláknech látky. To se po uschnutí prádla projeví tak, že bude tvrdší a pocitově drsnější. Pokud se chcete vyhnout problémům, vždy dodržujte doporučené dávkování prostředku, které je uvedeno na balení. 

Nedílnou roli poté hraje i správná teplota, kterou je potřeba zvolit před praním prádla. Aby bylo oblečení krásně čisté a udrželo si svou hebkost, nikdy byste ji neměli nechávat příliš nízkou (ideálně mezi 40 až 60 °C). Samozřejmě je také důležité brát ohled na typ materiálu oblečení, a proto se pokuste rozdílné kusy vždy prát odděleně – stejně tak se vyvarujte zbytečnému přeplňování bubnu pračky.  

Foto: Shutterstock

Se ztvrdlým prádlem vám pomůže ocet 

V případě, že vám již nějaké kusy oblečení ztvrdly nebo jsou na dotek nepříjemné, rozhodně není nutné je ihned vyhazovat do koše. Naopak můžete využít sílu osvědčeného domácího pomocníka bílého octa. Ten mimo jiné zabraňuje blednutí barev, pomáhá dezinfikovat látku a také ji dokáže účinně změkčit. Aby byl jeho účinek co nejefektivnější, před praním přilijte jeden šálek suroviny do bubnu s prádlem a spusťte prací program. 

Foto: Shutterstock, zdroje: The Spruce