Okna je na zimu třeba přepnout do zimního režimu. Na vytápění tak lze ušetřit tisíce korun

Abyste zabránili úniku tepla z domácnosti a vyhnuli se tak zbytečnému placení vysokých účtů za energie, měli byste začít u svých oken. Ta totiž mohou být dlouhodobě nastavená na letní režim, což znamená, že těsní méně a do vašich místností tak snadněji proniká studený vzduch zvenčí. Naštěstí však existuje velmi snadný postup, jak je můžete správně přepnout a zajistit jejich maximální izolaci. 

Zimní režim zabrání úniku tepla z domácnosti  

Přepínání oken není žádná věda. Pozor však, že ne každý model může takovou možnost poskytovat (většinou je k dispozici spíše u těch novějších). K samotnému zákroku poté budete potřebovat pouze imbusový klíč a chvilku času. Nejprve otevřete okna a najděte seřizovací čep, který se obvykle nachází v kovovém rámu. Na něm byste měli vidět přepínač s šestihranným otvorem a dvěma značkami: značka dole ukazuje letní režim, zatímco ta nalevo nastavení vhodné do zimy. 

Pokud zjistíte, že jsou okna nastavená špatně, vezměte imbusový klíč a čep jednoduše otočte ve směru hodinových ručiček. Mělo by to jít pozvolna a bez jakýchkoli zádrhelů. Berte také na vědomí, že seřizovací čep může mít různé podoby, a tím pádem i možnosti nastavení – ještě než se proto vrhnete do procesu, raději se ujistěte u výrobce vašich oken, že na to jdete správně (popřípadě si najděte na internetu správný postup).

Foto: Freepik

Přepínání oken se může také vymstít 

Ačkoli můžete díky přepnutí oken na zimní režim ochránit teplo ve své domácnosti a ušetřit tak peníze, z dlouhodobého hlediska se vám to nemusí vyplatit. Jde především o to, že tímto způsobem ovlivňujete jejich samotný mechanismus, což může vést k opotřebení. Pokud byste tedy šroubky utahovali příliš silně, mohly by po několika letech přestat fungovat dobře a posléze vyžadovat servis či kompletní výměnu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Dostawaokien, Homemasterok.desigusxpro