Na čištění pračky musíte použít jednu konkrétní věc, jinak vám dlouho nevydrží

Čištění pračky patří mezi nezbytné činnosti, které prodlužují životnost tohoto přístroje. Často ale mnoho lidí tuto povinnost zanedbává a pak se diví, že jim po záruce pračka vypoví službu. Pořízení nového přístroje pak přijde na tisíce korun, které nám pak často chybí někde jinde. Čištění pračky nebývá náročné a často stačí zkombinovat dvě, tři ingredience pro docílení potřebného efektu. My si dnes představíme několik metod čištění, které nám zajistí dlouhodobou funkčnost pračky.

Čištění není složité

  • Čištění horkou vodou

Pokud zrovna nemáte po ruce absolutně nic, na nejzákladnější vyčištění nám postačí jen horká voda. Nastavte program na nejvyšší teplotu a pusťte pračku na prázdno. Pro zlepšení efektu můžete přidat trochu prostředku na nádobí.

  • Nezapomínejte na zásobník na prášek

I zásobník pracího prášku potřebuje, čas od času, trochu péče. Vyjměte zásobník z pračky a nechte ho odmočit v horké vodě. Následně ho důkladně vyčistěte pomocí kartáčku a řádně vysušte. Poté zkontrolujte dutinu v pračce a odstraňte nečistoty i zde.

Tato část pračky obsahuje překvapivě ohromné množství nečistot, což je často důvodem špatně vypraného prádla.

  • Na zápach použijeme bílý ocet a jedlou sodu

Kombinace octa a sody je známá jako účinné čistidlo na všechny možné nečistoty. Nejinak je tomu i zde.

Nastavte opět program na nejvyšší teplotu a do bubnu nalijte velký hrnek bílého octa. Bílý ocet je výborná dezinfekce a odstraňovač zápachu. Po doběhnutí mycího programu nasypejte do bubnu půl stejného hrnku jedlé sody a celý postup opakujte. Soda dočistí zbytek pračky, odstraní zbylý zápach a ošetří nerezové části spotřebiče. Po tomto procesu nechte pračku přes noc vyschnout.

  • Na velký problém s nečistotou použijeme bělidlo

Bělidlo se nepoužívá jen na prádlo, ale také na čištění silně zasažených ploch. Bělidlo je zkrátka silný “utrejch”.

Do bubnu pračky nalijeme půl velkého hrnku bělidla a druhou polovinu do zásobníku na prací prášek. Pustíme program s nejvyšší teplotou a necháme ho do poloviny běžet. V polovině program zastavíme a necháme pračku hodinu v klidu. Po uplynutí této doby necháme program doběhnout. Následně ještě spustíme program na máchání prádla, aby se bělidlo dobře vyplavilo ze všech míst.

Po doběhnutí máchání vytřeme řádně buben, těsnění a zámky čistým, vlhkým hadříkem. Pračku necháme řádně vyschnout.

Foto: Shutterstock

Opomíjené drobnosti

  • Myslete i na filtry

Filtr patří mezi silně opomíjené věci. Přitom zanesený filtr neplní svou funkci a dochází opět ke kontaminaci vypraného oblečení.

Filtr z pračky vyndejte dle návodu. Následně vyčistěte prostor kolem filtru a vytřete ho do sucha. Špinavý filtr necháme odmočit v horké vodě se saponátem. Poté ho kartáčkem jemně zbavte všech nečistot a nechte ho vydezinfikovat v octové vodě (1:1 vody a acta)

  • Těsnění a zámky

Po každém praní je nutné zkontrolovat všechna těsnění a zámky. I zde se totiž usazuje velké množství nečistot, která nám následně mohou vyprané prádlo zaneřádit. Pečlivě a s citem vytřete všechna místa na těsnění a odstraňte případné nánosy.

Jak často čistit pračku?

Záleží na druhu údržby. Nicméně v rámci prevence je dobré vyčistit pračku, pomocí octa či bělidla, alespoň jednou za 14 dní. Filtr kontrolujeme každý měsíc, v závislosti na intenzitě praní i dříve. Těsnění a zámky se musí vyčistit po každém praní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest, BHG