Bojler může žrát příliš mnoho elektřiny. Klíč je ve správném nastavení termostatu

Úspora energie je v současné době hlavním tématem většiny domácností. Pokud se však chcete vyhnout placení příliš vysokých účtů, měli byste začít nejprve u svého bojleru. Právě jeho špatné nastavení vás totiž může každý měsíc okrádat o značné peněžní částky. Stačí přitom správně otočit termostatem a nejenže udržíte vodu teplou v celé domácnosti, ale ani za to moc neutratíte. 

Stačí správně nastavit termostat 

Špatné nastavení bojleru vás může přijít na plno peněz. Již samotné zařízení odebírá poměrně velké množství energie a v případě, že jej necháte pracovat na plné obrátky, může se vám to nehezky vymstít. Většina lidí má přesto tendenci nechávat na termostatu nastavené vyšší teploty. To je však naprosto zbytečné, neboť příliš horká voda v bojleru se rychleji ochladí, takže ji bude muset zařízení posléze opět zahřát.

Co na to říkají odborníci

To znamená, že bojler nejprve spotřebuje potřebné množství energie na ohřátí vody (k čemuž mimo jiné dochází při každém puštění), a v případě, že ji nevypotřebujete všechnu, přijde následně přijde nazmar. Abyste se přitom takové ztrátě vyhnuli, stačí udělat jednoduchý krok, a to nechat jej nastavený na zhruba 40 – 45 stupňů Celsia. To je dle odborníků optimální výkon, díky kterému bude voda v celé vaší domácnosti vždy dostatečně teplá a zároveň nebude vyžadovat tolik energie na opětovné zahřátí. 

Foto: Shutterstock

Jednou za čas je nastavení vyšších teplot žádoucí 

Ačkoli je doporučováno nechat termostat nastavený na nižších teplotách, jednou za čas (a to nejlépe každé 2 týdny), byste jej měli nechat zhruba na 5 hodin nastavený na 70 °C. Důvodem je především to, že se v něm mohou začít usazovat nebezpečné bakterie, které se mohou snadno dostat do kontaktu s vaším tělem a způsobit vám zdravotní újmu.  Vysoké teploty je však snadno zahubí.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, Popularmechanics