Vyprat péřovou bundu není jen tak. Špatný postup ji může dokonce zničit

Kvalitní péřové bundy nejsou nic levného. Proto byste měli vědět, jak se o ně správně starat, aby si stále udrželi svůj prvotřídní stav. Nemusíte zbytečně platit za čistírnu. Péřové bundy i kabáty zvládnete vyprat i vy.

Péřové bundy perte na jaře

Nenechávejte čištění péřového oblečení na podzim. Raději je vyperte hned po sezóně a uložte je dokonale čisté. S příchodem prvním ranních mrazíků tak budete mít teplé oblečení ihned po ruce. Peří vás zahřeje i v těch nejchladnějších měsících. Jak se o něj správně starat?

Praní a sušení péřového oblečení není nic složitého. Pokud je vaše bunda znečištěna pouze drobnou skvrnou, vyčistěte ji ručně a zbytek bundy vůbec neperte. Ideální způsob představuje kombinace vlažné vody a hadříku z mikrovlákna.

Jak správně prát péřové oblečení

Jednou za čas je ale třeba vyčistit celý povrch kabátu i bundy. Jako první je nečistota vidět na rukávech a límci. V takovém případě vždy zkontrolujte štítek, kterým je každý kus oblečení opatřený. Na něm najdete instrukce pro praní včetně doporučené teploty vody. Vždy používejte jemný prací program a teplota by rozhodně neměla překročit 40 stupňů Celsia.

Klíčem k zachování prvotřídní kvality vašeho péřového oblečení je volba správného pracího prostředku. V obchodě najdete produkty určené přímo pro praní peří. Tyto speciální prostředky zachovají vlastnosti peří včetně jeho přirozené mastnoty. 

Foto: Shutterstock

Ždímání a sušení péřové bundy

Dalším důležitým krokem v péči o peří je jeho sušení. I zde musíte praní přizpůsobit tomuto křehkému materiálu. Oproti běžnému oblečení je třeba výrazně snížit otáčky, ideálně na nejnižší hodnotu, kterou vaše pračka nabízí.

Případně můžete ždímání ve spotřebiči zcela vynechat a bundu pouze zbavit vody ručně. Oblečení pak uložte na ramínko a nechte samovolně uschnout. Doporučujeme ho umístit například nad vanu nebo sprchový kout, kam může odkapávat voda. Dbejte na dostatečné větrání místnosti, aby mohla bunda uschnout co nejrychleji. Ať chcete mýt péřové oblečení na jaře nebo na podzim, jeho praní zvládnete hravě i bez čistírny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Northwestoutlet, Decathlon