Využijte potraviny, které odeženou vosy

Vosy nás mohou v létě pěkně potrápit. I když třeba nemáte na jejich píchnutí alergii, nejedná se o nic příjemného. Vosa se vám navíc může zatoulat třeba do plechovky s pitím, kde ji ani neuvidíte. Pokud si ji nevšimnete, může vás píchnout do krku, a to je velice nebezpečné i pro ty, kterým obyčejné štípnutí nedělá problém. 

Proti vosám zkuste citron nebo chilli

Vosám se nelíbí příliš silné vůně. Proto jsou skvělým pomocníkem aromatická koření nebo třeba česnek. Nepříjemný hmyz zaženete tím, že například nastrouháte citronovou kůru a rozmístíte ji po bytě nebo zahradě.

Další možností je využití hřebíčku nebo chilli. Vyzkoušet můžete třeba svíčku s aromatem těchto surovin. Nebo jen smíchejte citronovou kůru s rozdrceným hřebíčkem a směs dejte na místo, kde vás vosy nejvíce obtěžují.

Zabraňte vosímu hnízdu s pomocí octa a česneku

Věnujte zvýšenou pozornost prostorům, kde se vosy vyskytují ve větší míře. Právě tam totiž budou chtít vytvořit hnízdo. To se může objevit v zemi, na stromě i pod střechou. Pokud chcete ochránit svoji zahradu nebo dům před nebezpečným rojem vos, můžete využít přírodní prostředky, které máte doma.

Stahují-li se vosy k některému ze stromů na vaší zahradě, zkuste na něj pověsit dřívka, která namočíte ve směsi vody, chilli a česneku. Skvěle zafunguje i ocet. Ten můžete smíchat s vodou a potřít tímto roztokem například okraje střechy nebo parapet.

Vyzkoušet můžete i falešné vosí hnízdo, které umístíte tam, kde by skutečné vosy chtěly sídlit. Nejsou totiž příliš družné a raději si najdou jiné místo daleko od ostatních hnízd. 

Foto: Shutterstock

Jak vosí hnízdo bezpečně odstranit?

Pokud se vám nepovedlo vzniknu hnízda předejít, co nejdříve se ho bezpečně zbavte. Roj vos, který se v jeho blízkosti objevuje, může být velice nebezpečný, především pak pro děti nebo alergiky.

Jednou možností je zavolat na pomoc odborníky, kteří vás problému rychle zbaví. Pokud však chcete trochu ušetřit, můžete si s hnízdem poradit i sami. Myslete ale na několik pravidel, abyste předešli nepříjemnému bodnutí.

Hnízdo odstraňuje brzy ráno nebo pozdě večer, kdy se vosy mají nejméně na pozoru. Také se důkladně oblečte, abyste měli co nejméně odhalené kůže. Dlouhé kalhoty i rukávy jsou samozřejmostí. Raději volte silnější látky.

Pokud vás trápí hnízdo v zemi, můžete ho zalít horkou vodou nebo jeho otvory důkladně ucpat hlínou či jílem. Z výšky je ideální hnízdo shodit do pytle, a pak ho vysypat například někde v lese.

Foto: Shutterstock, zdroj: TasteofHome