I na podzim můžete prořezat ovocné stromy. Pozor ale, abyste je nenávratně nepoškodili

Máte doma na zahradě ovocné stromy? Víte, že jim prospěje i podzimní řez větví? Na stromech se odstraňují nejčastěji tzv. vlky. Podzimní řez provádíme zejména u ovocných stromů. Jak na to a jakých chyb se vyvarovat?

Řez jednotlivých ovocných stromů

Ovocné stromy mají různý období, kdy řez provést. Každý řez musí být proveden s mírným sklonem nejlépe na větevním kroužku nebo na listu. Pokud řez provedeme mezi jednotlivými listy, může se stát, že se rána dobře nezacelí. Tenké výhony odstraňte nůžkami. K odstranění silných větví si vezměte na pomoc ruční pilku.

Níže uvádíme seznam ovocných stromů s termíny řezu a popisem, jak nejlépe řez provést .

Jádroviny (hrušně, jabloně)

Odstraňují se výhony, které vyrůstají kolmo. Během léta se může vytvořit opravdu velké množství vlků. Ty vytváří stín na rostoucí plody a velmi vysilují celý strom.

U odrůd jabloní, které jsou citlivé na nedostatek vápníku, má letní řez také pozitivní vliv na omezení pihovitosti jablek.

Foto: Shutterstock

Peckoviny (třešně, meruňky, švestky, broskvoně)

Řez se provádí od začátku července do konce září.

Odstraňte výhony, které zahušťují korunu. Plody těchto ovocných stromů potřebují dostatek světla. Dále se zaměřte na řez poškozených a překřížených výhonů. U švestek dejte pozor na kořenové výmladky. Ty je potřeba odstranit. U třešní se nesmí vytvořit tlaková vidlice. V pozdějším období by mohla být vlivem větru náchylná ke zlomení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Orchardpeople, Plewsgardendesign