Zelené budovy přinášejí do měst problém. Přijdou s nimi i škůdci

Současný moderní architektonický směr se snaží skloubit moderní betonové stavby s bujnou zelenou vegetací. Zastavováním ploch budovami přicházíme o přírodu. Proč si krásnou zeleň nevybudovat na střeše domu nebo balkónu bytu. Zelené rostlinky si najdou cestu a zpříjemní bydlení. S ní ale můžou přijíti nechtění obyvatelé bujné vegetace – jako je hmyz nebo hlodavci.

Bujná zeleň a její obyvatelé

Líbí se vám biofilní bydlení nebo si chcete střechu osadit zelení? Počítejte s tím, že s rostlinami a stromy přijdou také zvířátka. Živá rostoucí fasáda naláká bodavý hmyz, hlodavce, octomilky, pavouky, termity, roztoče, ale i plísně.

Snadno tak můžou šířit nemoci, ničit potraviny v domácnostech, znehodnocovat váš majetek. Potom se z příjemného bydlení může stát nekonečný boj s protivnou havětí.

Zelené stavby je třeba důkladně promyslet a rozplánovat. Abychom se nakonec přírodě obloukem nevyhýbali.

Problémy biofilních staveb

V Číně se hojně staví zelené panelákové domy. Některé pokusy ovšem ztroskotaly právě na tom, že se vegetace až moc nekontrolovatelné rozrostla, ještě než se měli nájemníci nastěhovat. Prodleva mezi dostavbou a nastěhováním byla moc dlouhá. Nikdo se o vegetaci nestaral a do vegetace se zabydlel různý hmyz a škůdci.

U jiné stavby v Číně se snažili vyvarovat nekontrolovatelnému růstu rostlin. Najmuli tedy zahradníky, kteří se o vegetaci starali. Tím však vzrostla hodnota nemovitosti o více jak dvojnásobek.

Foto: Shutterstock

Zelené stavby pod kontrolou

Chceme – li do měst přivést přírodu, nestačí jí pouze zasadit. Tak jak na zahradě, se o ní musí pečovat. Zeleň je třeba vybírat pečlivě dle klimatických podmínek. Rostliny musí mít kvalitní umístění a uchycení, aby se nekontrolovatelné neuvolňovala hlína a voda.

Počítejme s tím, že s vegetací tak blízko domu přibude i nežádoucí hmyz. I když se o zeleň budeme starat, občasnému boji se škůdci se nevyhneme.

Nejlepší řešení je, aby si nájemníci převzali nemovitost s upravenými rostlinami a převzali jejich péči tak, aby se zeleň rozrůstala kontrolovaně. Tím se eliminuje větší výskyt nežádoucích zvířátek a vše zůstane pod kontrolou.

Budovy s bujnou zelení by měli pravidelně kontrolovat deratizátoři. Zneškodnit hmyz citlivě a bez dopadu na zdraví obyvatel není úplně jednoduv ché. V Číně už vznikají nové školské obory, které se zabývají deratizací škůdců.

Láká vás zelené bydlení? Vše má své pro a proti. Pokud chcete být v bližším kontaktu s přírodou, počítejte i s občasnými malými obyvateli. Uvidíme jak bude v budoucnu takové bydlení nabízeno. Pokud budete chtít bezúdržbovou zeleň, připravte se na vyšší náklady. Budova bude mít svého zahradníka i deratizátora.

Foto: Shutterstock, zdroj: theconversation, swinburne.edu