Pěstujte si pravé lanýže na své zahradě

Lanýže patří stejně jako například kaviár k nejluxusnějším pochoutkám gastronomického světa. Zdaleka ne všem však ale musejí chutnat. I tak ale jedná o poměrně lukrativní komoditu, jejíž cena za kilogram se vyšplhá minimálně do řádů desítek tisíc korun. Proč jsou ale lanýže tak ceněné a kde je můžeme najít? A lze je doopravdy pěstovat na běžné české zahradě?

Čím jsou lanýže tak výjimečné?

Lanýže se vyšplhaly na špičku gastronomického žebříčku až poměrně nedávno. V minulosti byly tyto podzemní houby spíše pochoutkou pro náhodné tuláky, které na ně narazili. Dnes je ale vše úplně jinak. Kilogram drobných lanýžů totiž pořídíte za necelých sto tisíc korun. Pravdou však zůstává, že vysoká cena se odvíjí především od dobrého jména lanýžů jako luxusní delikatesy.

Chuť lanýžů je velmi specifická a výrazná, a proto vám na první ochutnání tyto houby ani nemusejí chutnat. Šéfkuchaři z celého světa se však shodují, že je potřeba se k oblibě této pochoutky projíst. Koneckonců můžete posoudit sami, zda vám chuť lanýžů přijde skutečně tak jedinečná, nebo se jedná spíše o módní záležitost.

Vysokou cenu lanýžů pak také způsobuje jejich nedostatek. Postupem času v přírodě ubývalo míst, kde by se těmto houbám dařilo, a tak je dnes nenajdeme ledakde. Navíc nejpozději do týdne po sběru můžete lanýže vyhodit do koše. Jejich luxus tedy tkví v jedinečné chuti a nedostatkovém výskytu.

Jak odhalit lanýže v přírodě

Lanýže rostou zhruba 20 – 25 centimetrů pod zemí v blízkosti kořenů stromů. Nejraději mají listnaté dřeviny, a to především duby. Samotný lanýž pak nevypadá jako klasická houba, jelikož nemá klobouk. Spíše než hřib tedy lanýž svým povrchem připomíná například vrásčitou bramboru.

Lanýže vypouštějí během růstu sulfid, který svým pachem připomíná vařenou kukuřici. Právě podle čichu hledaly tuto komoditu v minulosti prasata. Později je však nahradili psi, které je mnohem jednodušší vycvičit. Prasata totiž lanýže po nalezení často ihned snědla.

Foto: Shutterstock

Pěstování lanýžů doma na zahradě

Vypěstovat lanýže na vlastní zahradě je poměrně dost náročné, ale ne zcela nemožné. Lanýže je totiž třeba vysadit i s dřevinou, ve které rostou. Musíte tedy zasadit ideálně dub, který má v kořenech již usazené lanýže. O strom se pak musíte pečlivě starat a chránit ho před všemi škůdci, mrazem i suchem. A navíc je třeba poskytnout ideální podmínky pro růst, tedy vápenitou půdu bez žádné přidané chemie.

Pěstování lanýžů je skutečně náročné a jedná se tak spíše o napínavý koníček, zda nějaké houby objevíte. Zbohatnout se vám tímto způsobem však bohužel pravděpodobně nepovede.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheGreenConspiracy, MorningChores