Chatku na mýtině si vytiskli na 3D tiskárně. Použito bylo i dřevo napadené hmyzem

odpadni-drevo-vtisklo-stavbe-charekteristicky-tvar

Moderní technologie dobývají svět a nejinak je tomu i ve stavebnictví. Skupina architektů ve spolupráci s univerzitou se rozhodla využít 3D tisk pro stavbu ekologické rekreační chatky uprostřed lesní mýtiny. Prototyp domu z tištěného betonu a recyklovaného napadeného dřeva funguje jako studie pro možné využití na větších projektech.

Beton z 3D tiskárny

Trojrozměrný tisk se stal hitem v mnoha odvětvích a stavebnictví jej využívá zejména v oblasti hrubé stavby. 3D tiskárna totiž může i z obyčejného betonového monolitu udělat na pohled zajímavý a přitom funkční kousek.

Rekreační chata ve státě New York má nosné konstrukce z vrstveného betonu vytištěného právě na specializované 3D tiskárně. Do samotné výroby se zapojili nejen architekti a profesionální stavebníci, ale také studenti z Cornell University. Právě na univerzitní půdě se technologie 3D tisku rozvíjí raketovou rychlostí a oslovený tým se práce zhostil s nadšením.

Betonové sloupy mají neobvyklý kónický tvar, který texturou připomíná přírodní dřevo. Vnější konstrukce zahrnují nosné sloupy a vysoký komín, zatímco uvnitř chaty nalezneme betonovou podlahu s dekorativním vzorem.

Obklad je z odpadního dřeva

Neobvyklá stavba vznikla jako studie s cílem ukázat nekonvenční postupy, materiály a metody, které lze v moderním stavebnictví použít.

Na vnější obklad i vnitřní vybavení bylo použito jasanové dřevo napadené broukem Emerald Ash Borer neboli EAB. Takto postižené dřevo nelze zpracovat v klasické pile, protože je vlivem napadení hmyzem pokroucené a jeho mechanické opracování je tudíž nutno provést ručně. Kvůli tomu končí často ve spalovnách na bioplyn nebo je prostě ponecháno svému osudu a zetleje.

Architekti opět požádali univerzitní tým o spolupráci. Studenti, kteří se již dříve zabývali využitím takto napadeného dřeva, se postarali o jeho opracování a vytvoření stavebně použitelných prken. 

Pokroucené jasanové desky tak vtiskly dřevěnému domku charakteristický tvar. Nejvýraznější kousky byly použity na zvýraznění černě natřených okenních rámů. Díky tomu vypadá dům dynamicky a zároveň hravě.

Pohodlí bez energií

Celá stavba byla realizována se snahou o maximální ekologickou nenáročnost. Díky tomu zde nenajdeme tekoucí vodu, elektřinu nebo topení. To je zajištěno krbem na dřevo, zatímco vodu je možné použít přinesenou či nasbíranou během deště v designově zajímavém umývadle.

Spíše než k rekreaci slouží chatka na mýtině jakožto studie možností alternativní architektury. Použití vytisknutého betonu a odpadního dřeva snižuje finanční náklady i uhlíkovou stopu celé stavby, ale vnitřní vybavení neodpovídá potřebám komfortního pobytu. Rozhodně však stojí za prohlídku i jako podnět k zamyšlení o současném nekonvenční stavitelství.

Foto: Andy Chen, Dezeen.com.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.