Jak chytře zařídit garsonku

Minimalismus v interiéru i v životě je příjemný
Zdroj: pixabay.com

Bydlení na malém prostoru vyžaduje promyšlené zařízení. Pokud nechcete denně zakopávat o úložné boxy nebo hledat každé ráno své oblíbené tričko v kopě dalších věcí, vyplatí se vymyslet úložné prostory, které využijí minimum prostoru s maximálním efektem. I mini garsonka může mít své kouzlo!

Vsaďte na minimalismus

V malém prostoru šetřete barvami
Zdroj: pixabay.com

Malá podlahová plocha nemusí znamenat omezený prostor k životu. Přemýšlejte o celé garsonce jako o komplexním prostoru a zařiďte ji tak, aby poskytovala dostatek místa na vše, co potřebujete, ale zároveň působila vzdušně.

Úložné prostory soustřeďte na jedno místo. Nesnažte se za každou cenu oddělit skříně na oblečení, úklidové prostředky, nádobí a další předměty. Vytvořte jedno úložné místo, kam dáte všechny věci, které potřebujete. Ušetříte spoustu místa a navíc si usnadníte hledání. 

Světlé barvy prostor opticky zvětší

Světlá barevná paleta prostor opticky zvětší
Zdroj: pixabay.com

Prostor bude působit uceleným a čistým dojmem, pokud jej zařídíte ve světlých tónech. Vsaďte na skandinávský styl, kde hraje hlavní roli bílá. Vybírejte maximum věcí v bílé barvě a doplňte ji béžovou, šedou nebo třeba mentolovou. Nemusíte se bát ani doplňků ve světle růžové, která působí útulně a hřejivě.

Snažte se vyhýbat výrazným vzorům a kontrastním barvám. Černobílá kombinace působí příliš křiklavě a zbytečně na sebe přitahuje pozornost, proto volte raději světlejší barvy.

Vychytávky do garsonky, které šetří místo

Zavěšené květiny jsou skvělou dekorací
Zdroj: pixabay.com

Držte se základních pravidel na zařízení malého bytu:

  • Využijte místnosti až do stropu. Při plánování skříně na věci se nebojte přidávat patra. Na horní police sice dosáhnete jen ze židle, ale na uložení sezónních věcí jsou ideální.
  • Vyzkoušejte závěsné předměty. Místo parapetu pověste květiny do zavěšených květináčů a místo na okně využijte třeba na knížky.
  • Udělejte inventuru. Při stěhování do menšího bytu se zbavte všech věcí, které skutečně nepotřebujete. Podarujte známé, zaneste věci do dobročinného obchůdku a v krajním případě vyhazujte.

Zlaté pravidlo: méně je více

Nezapomeňte čas od času protřídit šatník
Zdroj: pixabay.com

Existuje spousta lidí, kteří řeší problém, jak zařídit garsonku v paneláku nebo starém domě a proto můžete narazit na různé rady, které šetří místo a pomáhají udržet pořádek. Možná vás ale překvapí, že množství pořadačů ani úložných boxů vám životní prostor nezvětší. Jediný způsob, jak mít více místa, je mít méně věcí. Držte doma skutečně jen věci, které potřebujete. Pokud žijete sami nebo v páru, není třeba mít kompletní porcelánový servis pro 12 osob.

Nebojte se být osobní

nezapomeňte vystavit věci, které vám dělají radost
Zdroj: pixabay.com

Nezapomeňte při všem tom chytrém plánování myslet taky na to, aby se vám v garsonce dobře žilo. Vystavte si své oblíbené předměty a fotografie a mějte je na očích, ne schované v úložných boxech. 

Dopřejte si bytové doplňky, které váš prostor zútulní. Vyberte si měkoučké polštáře, dlouhé závěsy a aromatické svíčky, které vám pomohu i z malé garsonky vytvořit opravdový domov.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.