I polyfunkční městská budova může být plná zeleně

Multifunkční objekt v srdci města
Zdroj: archello.com

Výškové budovy jsou ve velkých městech díky enormně vysoké ceně pozemků více než nutné. Současný trend velí umístit do jednoho objektu moderní byty, kanceláře i obchodní prostory. Lze však takovou budovu pojmout originálně a s ohledem na životní prostředí? Uvidíte, že lze.

Zelená oáza uprostřed města

Vnější struktura budovy v Ciudad de México působí na první pohled otevřeně. Pevných a neprůhledných zdí je v budově minimum, zato zde nalezneme celá patra prosklených lodžií.

Na každém poschodí je navíc zbudovaný prostor pro rostliny. Nejedná se přitom o žádné truhlíky na pár květin, ale promyšlené bloky zeminy. Cílem architektů bylo začlenit zeleň přímo do budovy. Převislé a popínavé rostliny tady plní funkci přirozeného zastínění prosklených stěn a také zlepšení ovzduší v rámci lokality.

Otevřený prostor pro komunitní život

Jedním z cílů skupiny mexických architektů bylo přivézt do všech místností domu přirozené denní světlo. To se podařilo díky vybudování vnitřního atria, které protíná všechna poschodí. Struktura této části domu je pavlačová, což na první pohled nezní nijak moderně. V tomto případě se však nejedná o nouzové řešení, ale promyšlený krok.

Všechny bytové a kancelářské jednotky mají velká prosklená okna jak do uliční strany, tak do dvora. Objekt je tak koncipován jako místo pro komunitu žijící částečně společným životem. Pavlače tady plní funkci přirozeného místa setkání pro všechny, kdo o to zrovna mají zájem.

Ekologický, místní, udržitelný

Polyfunkční objekt Cova07 byl navržen tak, aby odrážel potřeby obyvatel velkoměsta, ale zároveň nezvyšoval ekologickou zátěž již tak znečištěného Mexico City.

Materiály použité na stavbu domu jsou přírodní a z valné většiny pocházejí z lokálních zdrojů. To s sebou nese jak ekonomickou výhodnost, tak etické hledisko, kdy jdou peníze místním výrobcům.

Interiér i exteriér budovy je tvořen ze základních stavebních hmot dostupných v okolí, jako je dřevo, sklo a kov.

Důraz je kladen také na energetickou úspornost objektu. Díky velkým oknům není třeba uvnitř domu po většinu dne svítit, ani vytápět. Obchodní prostory v přízemní části mohou zároveň sloužit jako zdroj potravin a dalšího zboží každodenní potřeby, které mohou obyvatelé domu snadnou pořídit, aniž by museli použít automobil.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.