Jak na jahody v květináči. Vhodné odrůdy a vhodný čas pro začátek

Jahody si doma můžete vypěstovat snadno a kromě toho, že budou chutnat mnohem lépe než ty z obchodu, poslouží jako krásná dekorace. Potřebovat k tomu přitom budete málo, a to semínka, vhodnou nádobu, půdu, vodu a dostatek slunečních paprsků. Pak už je stačí nechat růst a brzy sklidíte mnoho sladkých plodů přímo z pohodlí svého obydlí. 

Pěstování jahod na parapetu 

Jahody vám porostou nejlépe na širším okenním parapetu a přestože potřebují mnoho vody, daří se jim v truhlíkách a samo-zavlažovacích květináčích. Ty by však měly být co největší, tedy minimálně o průměru 20 cm. Jakmile je získáte, naplňte je vhodným ekologickým hnojivem (substrát by měl být vzdušný, humózní a obsahovat dostatek živin pro růst rostliny). Pokud chcete, můžete ještě před tím nanést na dno vrstvu uleželého hnoje. 

Do substrátu pak už stačí jen zasadit sazenice jahodníků (ty můžete pořídit během jarních měsíců) a nechat je růst. Pamatujte však, že toto ovoce potřebuje dostatek vody. Zálivka proto musí být pravidelná a vydatná – pokud substrát proschne, rostliny se vší pravděpodobností brzy zemřou. Raději se proto vždy ujistěte, že jste na ně nezapomněli.  

Foto: Shutterstock

Pozor na kvetení jahodníků

Nejdůležitější je zalévat jahodníky zejména během kvetení. Jakmile se tedy objeví první známky rostoucích plodů, rozhodně vodou nešetřete. Toto období také vyžaduje kvalitní hnojení a nejlépe vám s tím pomůže zejména kompost ze zahrádky a listovka. Co se týče zalévání, jahody mají obzvláště rády dešťovou vodu. Postačí jim samozřejmě i ta z kohoutku, ovšem ještě než ji použijete, ujistěte se, že neobsahuje příliš mnoho chlóru. 

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, SouthernLiving