Jak zjistit majitele nevyužitého pozemku? Můžete tak ušetřit miliony korun

Pokud jste při procházce objevili nevyužitý pozemek a rádi byste ho odkoupili, vyplatí se kontaktovat majitele napřímo – tedy dopisem. Tímto způsobem si snadno získáte jeho pozornost a budete se moci domluvit na případném odkupu nemovitosti. Je ovšem důležité na to jít slušně a bez přílišného pospíchání. Ve výsledku vám to však může ušetřit miliony. 

Jak zjistit informace o majiteli nemovitosti 

Informace o majiteli pozemku lze zjistit velmi snadno. Začněte tím, že si ho vyhledáte na mapy.cz (změňte mapu na katastrální), poté rozklikněte a v nabídce vyhledáte jeho parcelní číslo. Poté si budete muset poznamenat ještě další dva údaje, a to katastrální území a jméno obce. Jakmile zjistíte vše potřebné, vyhledejte si na adrese CUZK.cz katastr nemovitostí. 

Nyní klikněte na lupu „Nahlížení do katastru“, která se nachází nahoře, a do kolonky „Vyhledání parcely“ zadejte níže uvedené údaje výše uvedené údaje (obec, katastrální území a parcelní číslo). Poté klikněte na tlačítko „Vyhledat“ a měla by se vám zobrazit nemovitost, kterou hledáte (je možné, že se vám v horním poli objeví kontrolní kód). 

Foto: Shutterstock

A máte hotovo 

Nakonec na nové stránce vyhledejte „Vlastnické právo“ nemovitosti a pod ním najdete majitele pozemku. Kromě jeho jména by tam měla být i jeho plná adresa, na kterou poté již stačí napsat dopis s vaší nabídkou. Ještě než se ji však rozhodnete odeslat, zvažte různé faktory, jako je její poloha, stáří a další podstatné informace. 

Pokud jste si však všimli, že je nemovitost v zašlém stavu, pak tuto skutečnost během dopisu jistě zmiňte. Dotyčný pak jistě pochopí, že jste ji viděli a nebude mít nutkání nastavovat vysoké ceny. Samozřejmě se také nezapomeňte zmínit, jak jste se o jeho údajích dozvěděli.  

Foto: Shutterstock, zdroj: cuzk.cz