Zatuchlé prádlo po vyprání nepotěší. Důležité je tomu předcházet

Pokud jste si všimli, že vaše oblečení po vyndání z pračky zapáchá, může za to se vší pravděpodobností špatná údržba přístroje. Postupem času se v něm totiž začínají tvořit usazeniny, plísně a jiné nečistoty, které znemožňují jeho funkci a ovlivňují to, v jakém stavu prádlo dostanete zpět. Zásadní je proto správná prevence a pravidelné čištění.

Pračku nechte větrat a otírejte těsnění 

Pračka je nedílný pomocník do domácnosti, který vám dokáže ušetřit mnoho času a peněz. Pokud se však o ni nebudete starat správně, časem zatuchne a nebude efektivně prát. Prvním krokem pro její zachování je proto pravidelně větrání. To byste měli provádět po každém spuštění přístroje. Stačí ji nechat otevřenou po dobu zhruba dvou hodin a pokud chcete, otřete také její těsnění. Právě v něm se totiž nejčastěji tvoří plísně. 

Důležité je také odstranit nečistoty za bubnem a z hadic. V tomto případě si můžete pomoci obyčejnou tabletou do myčky. Tu jednoduše rozdrťte a umístěte do zásobníku na prací prostředek. Jakmile bude vše připraveno, zapněte program s nejvyšší teplotou a počkejte, dokud nebude hotovo. Buben pračky samozřejmě nechte prázdný, jinak by metoda nefungovala.  

Foto: Freepik

Nikdy pračku nepřeplňujte 

Vaše oblečení může zapáchat také z důvodu, že ho jednoduše dáváte do pračky moc. To následně způsobí, že se prací prostředek a voda nedostane ke každému kusu. Pot a špína z prádla v takovém případě zůstává přítomna a zanáší další kusy prádla. Pokuste se ji proto vždy plnit tak, aby měla v horní části alespoň 15 cm mezeru. Stejně tak byste měli vždy vyndat oblečení z pračky co nejrychleji (nejlépe ihned jak dopere). 

Foto: Freepik, zdroj: BHG, GoodHouseKeeping