Velmi účinnou směs na mytí oken si připravíte doma. Stačí smíchat ocet s esenciálním olejem nebo líh se škrobem

Proč kupovat předražený čistič oken v obchodě, když si ho snadno vyrobíte sami doma? Je to velice jednoduché a my vám dnes představíme hned několik osvědčených receptur. Postačí vám ingredience, které zaručeně najdete doma.

Levné a ekologické domácí čističe

Mytí oken je pravděpodobně jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Právě proto je důležité mít k tomu ty správné pomocníky, aby vám práce rychle utekla.

Na znečištěné sklo však není třeba hned tasit chemii! Účinné čisticí prostředky si vyrobíte snadno doma z běžných ingrediencí, a ještě tím ušetříte životní prostředí. Z řady produktů na úklid se totiž dostávají nebezpečné chemické látky až do přírody, kde nemají co dělat.

Smíchejte ocet a esenciální oleje

Jako první si představíme, jak připravit účinný čistič oken z octa. Nejdříve převařte 500 ml vody a nechte zcela vychladnout. Voda tak vydrží déle čerstvá. Pokud se s ní nechcete vařit, stačí využít destilovanou variantu.

Vodu smíchejte s 60 ml octa a dvěma lžičkami čističe na nádobí. Pro příjemnou vůni ještě přidejte pět kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Stačí vše jen promíchat a nalít do rozprašovače. Přípravek můžete ihned použít a sami uvidíte, jak budou vaše okna zářit čistotou.

Foto: Shutterstock

Na co zabere líh se škrobem

Čistič oken lze připravit také z kombinace octa, lihu a škrobu. Smíchejte v nádobě 500 ml teplé vody (opět je vhodné ji převařit), 60 ml octa, 60 ml lihu a jednu polévkovou lžíci škrobu. Vše důkladně promixujte a přelijte do rozprašovače.

Ocet je ideální pomocník pro boj s mastnotou, nepoužívejte ho však na mramorové či žulové povrchy nebo dlaždice. Díky obsahu alkoholu se přípravek velmi rychle vypaří, a na okně tak nezbydou žádné šmouhy. Škrob navíc zajistí dlouhotrvající lesk.

Kdy sáhnout po glycerinu

Mlží se vám v kuchyni často okna nebo jen chcete zabránit usazování prachu? Přesně pro tyto účely využijte glycerin. Stačí přidat pár kapek do vlažné vody a přípravek je ihned připravený k použití. Glycerin vytvoří ochrannou vrstvu, která zabrání usazování nečistot.

Přípravky na čištění oken si můžete snadno vyrobit doma a uvidíte sami, jak skvěle fungují. Nebojte se tedy k mytí skla využít ocet nebo škrob.

Foto: Shutterstock, zdroj: bobvila, BHG