Voda v sudech už vám nikdy nepřeteče a led je neroztrhá. Stačí dodržet důležité pravidlo

Sudy na vodu má na své zahradě pravděpodobně každý domácí kutil. Málokdo však ví, jak efektivně zabránit jejich přetékání nebo případnému popraskání. Pozor byste si měli dát zejména před zimou, neboť to jsou často právě mrazíky, které na nich mohou napáchat mnoho nehezkých škod. Pokud se však budete držet jednoduchých pravidel, vyvarujete se všem případným problémům.  

Pomůže vám ohebná trubka či hadice 

Aby vaše sudy na vodu zbytečně nepřetékali, můžete je spojit ohebnou trubkou nebo hadicí, která zajistí jejich rovnoměrné plnění. Stačí přitom, když ji naplníte vodou a následně vložíte její konce pod hladinu obou sudů. Ujistěte se však, že je propojení neustále pod vodou a nedostává se do něj žádný vzduch. V opačném případě by totiž metoda nemusela fungovat správně. Pokud jsou vaše sudy příliš malé, můžete také zvážit koupi většího modelu. 

Foto: Shutterstock

Jak zabránit praskání sudů 

Dalším častým problémem, se kterými sepotýká většina kutilů, je praskání sudů. K tomu nejčastěji dochází s příchodem prvních mrazíků – čím více totiž voda zamrzá, tím také zvětšuje svůj objem, takže pokud jsou sudy plné, mohou se velmi snadno rozbít. Je proto důležité, abyste je zaopatřili správnou ochranou ještě před tím, než napadne první sníh. 

Sudy ochráníte jednoduše tak, že do nich vložíte obyčejné plastové láhve. Některé z nich naplňte trochou písku nebo malými kamínky, zatímco jiné nehte prázdné. V každém případě je však uzavřete víčkem a poté ponořte do vody, čímž vytvoříte dostatečnou ochranu. Další možností je také použití dřevěné latě nebo prkna. Tu vložte do sudu tak, aby zhruba 20 cm koukalo ven. Tyto snadné způsoby efektivně sníží expanzní objem a pomohou vám tak zamezit možnému poškození. 

Foto: Shutterstock, zdroj: GreenUP, Extension