Rajčata v horkých dnech vyžadují speciální způsob zalévání. Jinak je můžete poničit

Rajčata jsou vděčné letní plodiny, které můžete pěstovat na balkoně, v nádobách i v zahradě. Užije si je každý, kdo má možnost pěstovat rostliny na vzduchu. Rajčata milují teplo. Ale tak jako nás lidi, i tyto plodiny, velká vlna dlouhých veder vyčerpává. Jak rajčatům v horkých letních dnech ulevit a na co se zaměřit?

Vysoké teploty a rajčata

Rajčata milují teplo. Díky slunečním paprskům rostou plody a krásně červenají. Vysoké teploty jim mohou ale uškodit. Teploty vyšší než 30°C mohou snížit výnosy těchto plodů až o 80%. Vlivem nadměrného slunečního záření rostliny vysychají a nevytváří nové plody. Od roku 2007 se pěstují nové odolnější odrůdy, které se více přizpůsobí globálnímu oteplování.

Správné zalévání

V parných letních dnech nezapomínejte rajčata pravidelně zalévat. S tvorbou plodů vyžadují více vlhkosti, aby mohli rajčata růst. Se zaléváním počkejte až do podvečera nebo brzkého rána, kdy už slunce nesvítí a půda je vychladlá. Vždy jim dopřejte vodu pouze ke kořenům, zásadně ne na listy. Na mokrých listech se snáze uchytí plíseň, na kterou jsou rajčata náchylná.

Foto: Shutterstock

Odstraňujte spodní listy

Jak rajčata rostou, jednotlivé rostlinky se vzájemně kříží a tím zabraňují volnému proudění vzduchu. V tomto prostředí se líbí plísním. Až uvidíte , že se z listů a větvení utváří prales, proštípejte spodní nebo poškození listy. Případně stonky lépe navažte na oporu, aby se rajčata oddálily a provzdušnily.

Rajčata a hnojení

Ve vedru nemají ani rajčata moc hlad. Vyhněte se velkému hnojení v horkých letních dnech. Občas rostlinkám dopřejte postřik s vápníkem. Aplikujte ho večer nebo brzy ráno, aby se listy nespálily.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express, Burpee