Zákaz kotlů na uhlí zatím nebude. Stát nečekal takový odpor veřejnosti

Ministerstvo životního prostředí počátkem letošního roku oznámilo, že se chystá zakázat od ledna 2025 prodej spalovacích zdrojů na uhlí. Tato skutečnost však schytala takové množství kritiky, že se zástupci státu rozhodli nadcházející změny zrušit. Ke zdraví planety tak mají v plánu přispívat tím, že budou občanům neustále nabízet dotační balíčky.

Zákaz prodeje kotlů na pevná fosilní paliva se ruší 

Počátkem ledna příštího roku mělo dojít v rámci novely zákona o ochraně životního prostředí k zákazu prodeje kamen a kotlů na pevná fosilní paliva. Jakmile se o této skutečnosti dozvěděli občané, vláda schytala takovou vlnu negativních ohlasů, že se rozhodla od tohoto rozhodnutí ustoupit. Samozřejmě však dojde k určitým regulacím jejich nabídky na trhu. 

Občané si tedy budou moci stále kupovat kotle, ale pouze druhy, které spadají do třetí a vyšší emisní třídy. Starší typy, tedy 1. a 2. emisní třídy budou zakázány již od 1. 9. 2024 a jejich provoz bude trestán tučnou pokutou. Proti zákazu přitom nebojovali pouze lidé z pracujících tříd, ale i významné situace, což výrazně přispělo k vážnosti kritiky. Připojilo se například Ministerstvo financí, Hospodářská komora a samotná Úřad vlády České republiky.

Foto: Shutterstock

Zákaz by k ničemu nepřispěl 

Ministerstvo životního prostředí komentovalo svůj krok tím, že spalování uhlí v českých domácnostech se na celkových emisích podílí zhruba jedním procentem. Jeho zákaz by proto neměl ve finále téměř žádný vliv kvalitu ovzduší a někteří by kvůli němu zbytečně strádali. Nově tak chtějí úředníci přimět občany k tomu, aby přesedlali na zelenější zdroje energie sami. Jako lákadlo přitom používají tučné dotační balíčky. 

Foto: Shutterstock, zdroj: MZP, Oenergetice