Správným nastavením pračky ušetříte i 50 % elektřiny

Ceny energií na trhu neustále stoupají a všichni hledáme způsoby, kde se dá ušetřit. Mnoho peněz dáváme do pravidelného provozu domácích spotřebičů. Téměř u všech spotřebičů můžeme snížit spotřebu elektrické energie. Zvláště důležité je to tam, kde používáme spotřebiče každý den. Takovým spotřebičem může být například i pračka. Tu používá čtyřčlenná rodina zvláště s malými dětmi téměř každý den. Jak tedy při praní prádla můžeme ušetřit?

Snižte teplotu

U jednotlivých cyklů pračky jsou přednastaveny určité teploty, na kterou se pere prádlo. Teplotu si můžeme u jednotlivých cyklů upravit. Zkuste si vždy při praní snížit teplotu o 10°C, ušetři vám to až 20 % spotřebované energie. U lehce znečištěného prádla stačí, když vyperete na 30 °C. U ložního prádla ručníků stačí teplota 40°C. Pokud víte, že jsou na prádle velmi znečištěné fleky, aplikujte odstraňovač skvrn.

Množství pracího prostředku

Věděli jste, že délku cyklu praní ovlivňuje také množství pracího prostředku? Čím více prášku dáte do dávkovače, tím má pračka více práce s tím vymýt pěnu z prádla. Vždy si uvědomte kolik prádla do bubnu dáváte a kolik množství tedy na praní stačí. Snažte se dávat spíše méně pracího prostředku než je doporučeno.

Plnění pračky

Na vyšší spotřebu energie má také vliv naplnění bubnu pračky. Když buben přeplníte, prádlo se bude prát mnohem déle a také se vám ani pořádně nevypere. Pokud dáte do pračky naopak jen pár kousků, spotřebujete zbytečně velké množství energie a vody na poloprázdnou pračku. Než začnete plnit buben prádlem, uvědomte si, jestli pračku dokážete naplnit do 3/4 jejího objemu.

Foto: Freepik

Pozor na vodní kámen

Nezapomeňte udržovat pračku v čistotě. Dejte pozor, aby se vám neusazoval vodní kámen. Díky tomu se může stát, že vám bude pračka špatně prát a spotřebujete velké množství elektrické energie. Pravidelně pračku čistěte čistícími prostředky nebo pomocí jedlé sody a octa. Při každém praní můžete preventivně přidávat přípravek proti vodnímu kameni.

Foto: Freepik, zdroj: consumerreports, energyrates, letsavelectricity