Osvojte si návyky, díky kterým sníříte spotřebu energií v domácnosti

Osvojte si návyky, díky kterým sníříte spotřebu energií v domácnosti

Ceny energií neustále rostou. A s tím roste také zájem lidí o snížení spotřeby ve svých domovech. Nikdo nechce doplácet nesmyslné sumy při otevření ročního vyúčtování. Nikdo zároveň nechce navyšovat zálohy, které se každý měsíc posílají z rodinného účtu na účet dodavatele. A tak se mezi námi najde mnoho těch, kteří se ptají, jak snížit spotřebu energií v domácnosti?

Pro odpověď nemusíte chodit daleko. Odpovědí jsou návyky, které si stačí osvojit a praktikovat. Jaké návyky máme na mysli?

Nabíječky i spotřebiče vytahujte ze zásuvky

I když si to mnoho lidí neuvědomuje, i spotřebiče, které se zrovna nevyužívají, spotřebovávají elektrickou energii (hovoříme o tzv. standby režimu). Ať už se jedná o nabíječky na telefon či na notebook, externí monitory, kávovary apod. I úsporný standby režim u těchto a dalších běžných zařízeních, které máme neustále v zásuvce, spotřebovává určité, leč nevelké množství elektrické energie. Nasčítá-li se však tato spotřeba “naprázdno” z několika zařízení a vezme-li se v úvahu časové období, po které se tato zařízení v tomto režimu nacházejí, rázem získáme až překvapivě vysoká čísla, která znamenají zbytečné plýtvaní cennou energií. Dle studií si takto navyšujeme spotřebu elektrické energie až o 10 %!

Osvojte si návyky, díky kterým sníříte spotřebu energií ve vašem domě

Mnohdy to ale nekončí jen u standby režimu. Typických příkladem budiž například televize. Celá řada z nás má televizi jen jako zvukovou kulisu, jenže tato kulisa něco stojí. Vypínejte ji proto ve chvíli, kdy se nacházíte v jiné místnosti, nebo když vám na pohovce začínají padat oči a uchylujete se ke spánku.

Naučíte-li se však elektrospotřebiče a nabíječky, které zrovna nevyužíváte, vytahovat ze zásuvky, sníží tak spotřebu a ušetříte peníze! Vyzkoušejte to a přesvědčte se sami.

Investujte do úspornějších spotřebičů

I když je to trochu vyšší investice z počátku, je to zároveň investice, která v budoucnu přinese ovoce a rapidně sníží spotřebu energií. Mluvíme o výměně klasických žárovek za LED žárovky, stejně tak mluvíme o výměně aktuálních spotřebičů v kuchyni či v obývacím pokoji za úspornější alternativy. Zejména spotřebiče, které se využívají dnes a denně, by se měly vyměnit za úspornější modely.

Foto: Shutterstock.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.