Námraza v lednici vás může stát spoustu peněz. Vyřešte jí správným nastavením

Pokud se ve vaší lednici objevila námraza, rozhodně to nenechte jen tak být. Ledový nános totiž nejenže zhoršuje stav vašich potravin, ale také poškozuje přístroj. S problémy vám však dokáží snadno pomoci jednoduché triky, které zvládnete během pár minut. 

Cirkulace vzduchu a nastavení termostatu 

Námraza se může v lednici objevit hned z několika důvodů. Nejčastěji k ní přispívá zejména otevírání dvířek, špatně nastavený termostat nebo nedostatečná cirkulace vzduchu uvnitř zařízení. Začněte proto tím, že spotřebič umístíte tak, aby měl okolo sebe dostatek prostoru a nic ho neomezovalo. Pokuste se také poskládat všechny potraviny, která v ní máte. 

Pokud se k nim totiž nedostane čerstvý vzduch, rychleji se zkazí nebo již nebudou tak dobře chutnat. Pozor byste si měli dát i před nevhodnými teplotami uvnitř ledničky, které ovlivňují její celkový stav a mohou vést k jejímu zápachu. Ideálně by mělo být uvnitř přístroje 0 až 4 stupně, takže jakékoli jiné hodnoty rozhodně neignorujte a pokuste se je změnit. 

Foto: Shutterstock

Pravidelně lednici odmrazujte 

Přístroj je také dobré pravidelně odmrazovat, a to zejména pokud to nedělá automaticky (především starší modely). Tuto činnost byste měli provádět alespoň dvakrát do roka nebo pokud vrstva ledu přesáhne tloušťku pěti milimetrů. Stačí odpojit lednici z elektřiny, vyndat z ní veškeré potraviny, řádně ji vyčistit a nechat přes noc vyvětrat s otevřenými dvířky.

Na vině mohou být někdy i vadné součástky uvnitř lednice. V případě, že si takového nedostatku všimnete, raději to oznamte výrobci nebo firmě, která vám ji prodala. Taková oprava vyžaduje použití speciálních pomůcek a kvalifikovaného profesionála.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Lakeappliancerepair, wikiHow