Za máslo ušetříte velké peníze. Vyrobte si doma vlastní tuk

Máslo patří k tukům, které si získaly velkou oblibu. Jeho cenovce se při návštěvě nákupních domů, obzvláště ve vybraných měsících, nestačíme divit. Lidé v akcích berou pulty útokem a máslo vykupují po kvantech. Máslo můžete v domácnosti nahradit jiným tukem, který si za poslední dobu získal nálepku nezdravého produktu, což není úplně tak pravda.

Nejčistší forma tuku

Řeč byla o jedné z nejčistších forem tuku, které jsou k dostání a tím je sádlo. Ano, sádlo patří mezi velmi přínosné varianty. Ale pamatujte, že všeho moc škodí. Tuk je v kuchyni nepostradatelný. Jednak nám napomáhá během samotné přípravy pokrmů, a taktéž má právoplatné místo v pestré a vyvážené stravě. V minulosti se sádlo využívalo hojněji než dnes, kdy jej postupně nahradilo právě máslo a rostlinné tuku, respektive oleje. Sádlo má díky svému složení jedinečné vlastnosti, jenž tuk dělají všestranný a budete se možná divit i zdravějším.

Že je sádlo nezdravé, není pravda

Tuku do jídelníčku patří. Probíhali nejrůznější studie a šířili se teorie, jak jsou na tom rostlinné tuky, oleje, máslo a detailnímu zkoumání se nevyhnulo ani sádlo. Když se cokoliv přehání, nejen v případě stravy, nevede to ke šťastnému konci. V případě sádla platí následující. Pokud se to nepřehání, je zdravé. Ve složení sádla nalezneme nasycené i nenasycené mastné kyseliny a kyselinu olejovou. Z hlediska vitamínů má v sádle zastoupení vitamín B. Odborníci prokázali, že z hlediska obsahu cholesterolu je na tom sádlo lépe než máslo. Jeho konzumace má oproti máslu pozitivnější vliv na naše cévy.

Foto: Shutterstock

Příprava domácího sádla

Sádlo, jak pravděpodobně ti zkušenější z vás dobře tuší, získáte snadno škvařením. Abyste ve výsledku dostali čistou formu tuku nemusíte přidávat žádné jiné přísady. Sádlo ideálně získáte z kvalitního vepřového boku. Bok nakrájejte na malé kostky, vyberte dostatečně velký hrnec případně pánev s malým množstvím vody. Vodu můžete klidně nahradit mlékem. Role tekutiny je nejdůležitější v začátku škvaření, aby se bok nezačal připalovat. Během procesu škvaření používejte nízkou teplotu a bok často míchejte. Sádlo se z něj začne postupně uvolňovat. Po ukončení škvaření přeceďte tuk do prázdné nádoby a nechejte jej zchladnout. Kromě sádla vzniknou z boku taktéž škvarky, z kterých můžete připravit výbornou pomazánku nebo je přidat do těsta při pečení chleba.

Foto: Shutterstock, zdroj: Allrecipes, KingArthurBaking