Kdo neustále vypíná radiátory, ten si akorát zavaří a na konci roku mu přijde tučný účet

Zima je v plném proudu a spolu s ní přicházejí výdaje spojené s vytápěním našich obydlí. S narůstajícími cenami za energie je běžnou praktikou topit méně. Snahou je ušetřit finance za udržování nižší teploty v místnostech. Nižší teplota ani vypínání radiátorů ale není ideální.

Z finančního hlediska všichni dobře víme, že zimní období je z hlediska rodinného rozpočtu náročnější. Mnozí z nás přemítají nad myšlenkou, jak doma přes zimu udržet co nejpříjemnější prostředí. Takové prostředí, v kterém se budeme cítit teple, útulně a nezruinuje to naši peněženku. Při úspoře za vytápění si dávejte dobrý pozor na nejrůznější rady, které nemusí být tak účinné, jak se zdají. Na šetřící praktiky a další otázky se společně podíváme.

Noční vypínání topení a úspora financí

Běžnou věcí, která se praktikuje v nejedné domácnosti, je vypínání radiátorů ve večerních hodinách. Před tím, než se rodina uloží do postelí a jdou všichni spát. Během spaní přece nikdo nižší teplotu nepozná. Radiátory nebudou odebírat žádné teplo a místnost vyhřejete zase ráno, jakmile se vzbudíte. Jelikož přes noc ale dojde k tomu, že radiátor po vypnutí úplně zchladne, bude zapotřebí jej ráno opět vyhřát. Během ohřevu radiátoru je potřebné větší množství tepla, jelikož není zapotřebí vyhřát pouze radiátor samotný ale celou místnost, ve které o několik stupňů celková teplota za noc poklesne.

Foto: Shutterstock

Vyhněte se extrémům

Odborníci přišli se zjištěním, jenž poukazuje na to, že pokud ve své místnosti snížíte teplotu o 1 °C, dosáhnete v průměru 6% úspory spotřebované energie. 1 °C je pro lidský organismus skoro k nerozeznání, a přes večerní hodiny vám může ušetřit část financí. Vystačíte si s ubráním teploty a radiátor nemusí na noc úplně vypínat. V ranních hodinách nebude následovat opakovaný ohřev místnosti z chladného prostředí, což nebude samozřejmě vyžadovat tolik energie.

Ve výsledku platí základní pravidlo. Vyrovnaná teplota v průběhu celého dne a vyhnutí se extrémům patří k nejlepším možným řešením, jak se postavit k vytápění a přečkání zimních měsíců s rozumnými náklady na spotřebu teplené energie. Pamatujte i na to, že kromě teploty se bráníte i vzniku vlhka a eliminujete možný výskyt plísní, s kterým si není radno zahrávat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Rightio