Topná sezóna je za dveřmi. Jak správně odvzdušnit radiátor. Většina lidí to stále neví a topení mají studené

Možná už jste podobnou situaci zažili. Kotel běží na plné obrátky, energie nám protékají mezi prsty a radiátor je stejně na mnoha místech studený, případně se neohřívá vůbec. Je nejčastěji špatně odvzdušněnou topnou soustavou.

Jak poznám zavzdušněný radiátor

Zavzdušněný radiátor není složité odhalit. Jak jsme psali v úvodu, přiložte ruku na různá místa na radiátoru a uvidíte, která místa jsou studená. V některých případech může být studený celý radiátor. Také při jeho spuštění zřetelně uslyšíte šplouchání a bublání. Postupně zkontrolujeme celou topnou soustavu v bytě.

Radiátory odvzdušňujeme od nejníže postavených, až po ty nejvyšší. Připravme se na to, že celý postup můžeme opakovat několikrát.

Odvzdušnit topení nebývá složité

Jak na to vám objasníme v několika jednoduchých bodech. Nejdříve si musíme připravit nářadí, budeme potřebovat odvzdušňovací klíč, případně šroubovák s plochou hlavou. Dále už jen mísu na zachycení vody a hadr na případné větší úniky vody.

  • Najděte odvzdušňovací ventil na radiátoru, nejčastěji bývá v horní části.
  • Dejte si pod radiátor mísu, nejlépe na místa, kam může odtéct případný únik vody.
  • Klíčem, nebo šroubovákem opatrně povolujte ventil, dokud neuslyšíte unikání vzduchu
  • Vzduch nechte unikat tak dlouho, dokud nezačne z ventilu odtékat voda.
  • Uzavřete ventil. Neutahujte ho příliš, může se přitom poškodit.

Následně nechte topení nahřát. Zhruba po půl hodině topení překontrolujte a v případě potřeby ho znovu zkuste odvzdušnit.

Kontrolu zavzdušnění topné soustavy je vhodné provádět před začátkem topné sezóny. Pak je nejlepší kontrolovat topení jednou za měsíc.

Foto: Shutterstock

Kdy volat pro technika

Pokud se vám ani na několikátý pokus nedaří topení odvzdušnit, nezbyde než se obrátit na profesionály. Problém nemusí být nutně u vás. Největší problémy mohou býti v panelových domech. Jakýkoliv stavební zásah do topné soustavy v jiném bytě může znamenat problém u vás. Je proto na technicích, aby závadu našli a odstranili. Jinak vás tento problém může stát tisíce korun, a to nejen na energiích.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eonenergy, Homeserve