Všechno, co je třeba vědět o venkovních schodech

Přemýšlíte, že si postavíte vlastní dům? Už určitě máte jakousi vizi ve své hlavě a je možné, že součástí vašeho vysněného domu je také schodiště nebo schody, které vedou k hlavním vstupním dveřím. Mohou však vést na zahradu či na balkon. Ať už schodiště či pár schodů vede kamkoli, jedná se o velice důležitý stavební prvek. Venkovní schody však musí čelit zejména počasí, proto se při výběru vhodných schodů neukvapujte. Ideální je najmout si služby společnosti, která doporučí tip schodiště, jenž je vhodný.

Jak jsme zmínili, venkovní schody musí zejména čelit neustále měnícímu se počasí. Vypíchnout je třeba nárazový vítr, déšť, kroupy nebo také napadaný sníh. Abyste si ke svému domu nezabudovali schody, které se nebudou dát v budoucnu používat, přinášíme vám několik tipů, které jistě oceníte.

Nášlapy zajistí bezpečný pohyb po schodech

Když budete budovat své venkovní schodiště, neměli byste zapomenout na nášlapy z pororoštů. Díky nim nebudou na schodech ulpívat dešťové kapky, stejně tak zajistí bezpečný pohyb zejména v zimě, kdy mají schody tendenci zamrzat. Díky roštům se sníh bude propadat, pohyb tedy bude skutečně bezpečný i pro nejmenší a také údržba nebude nijak složitá, naopak velice jednoduchá.

Při vybírání vhodných nášlapů, které by však nebyly z pororoštů, dbejte na jejich protiskluzovou ochranu. Ať už si vyberete nášlapy jakékoli, chcete především zajistit bezpečný pohyb po schodech, tudíž protiskluzová ochrana je skutečně podmínkou. Odborníci doporučují kombinaci dřeva a kovu, nejčastější a v tomto ohledu také nejbezpečnější jsou schody jsou celokovové.

Jaký typ schodů zvolíte vy?

Je skvělé, že je dnes na trhu tolik schodů, z nichž je možné si vybrat. Typů je mnoho, zvolte takový, který se vám líbí nejvíce a který se k vašemu domu nejvíce hodí. Velice oblíbené je točité schodiště, které se však hodí zejména k domům, jež jsou vysoké. Jejich uspořádání však nezabere mnoho místa, což je jejich výhoda.

Schodiště segmentové je skvělé v tom, že se přizpůsobí naprosto jakémukoli prostoru. Přesto se však upřednostňuje schodiště bočnicové, jehož základem je kovová konstrukce.

Jak venkovní schody udržovat?

Když se rozhodnete pro vybudování venkovních schodů, myslete na to, že je potřebná jejich údržba. Chcete přece, aby venkovní schody sloužily co nejdéle, nemáte zájem o to, abyste po pár letech schody museli vyměnit a zase do nich investovat nemalé peníze. Při údržbě schodiště se vyhýbejte různým chemickým přípravkům, jelikož ty mohou poškodit nejen kovové schodiště, ale také dřevěné schodiště či schody z jiných materiálů, a to nenávratně. Jsou totiž velice agresivní.

U dřevěného schodiště se doporučuje natírat ho speciálními oleji, aby dřevo nepopraskalo. Přece jen každodenní nátlak počasí se na dřevu projevuje. Stejně tak se i na kovovém schodišti může objevit koroze, proti které je možné schodiště chránit, a to obroušením nebo případným přelakováním.

Foto: Pixabay

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!