Kategorie Dřevostavby

Jak na zdravé bydlení bez alergií a zbytečných nákladů

Mezi námi se najde nejeden alergik nebo astmatik, který se rozkašle nebo rozkýchá hned v okamžiku, kdy začne venku panovat jaro nebo kdy se zvíří prach z knihovny. Holt lidé mají mnoho starostí a astmatici či alergici je často pociťují. Právě tito lidé však mohou žít v takzvané zdravé domácnosti, která je navíc nízkonákladová.  

Zdravé bydlení – co to je?

Možná jste doposud neslyšeli o takzvaném zdravém bydlení, které je určené nejen pro astmatiky či alergiky. Jedná se o bydlení v domech, které jsou postavené z přírodních zdrojů. K těmto typům bydlení lze přiřadit i dnes velice oblíbené dřevostavby, které i mnozí odborníci považují za zdravé bydlení jedenadvacátého století

Zděné domky jako neprodyšné krabice

Nejen odborníci velice často označují zděné domky za neprodyšné krabice, ve kterých bydlíme. I když se bydlí v příbytcích z přírodních materiálů už dlouhá staletí, přesto jsme se do “neprodyšných krabic” uzavřeli s ústředním topením a velmi těsně zavřenými okny. Suchý vzduch, který panuje v nejednom zděném domku, může nepříjemně dráždit naše sliznice, čímž si zaděláváme na zdravotní potíže. Naopak starší zděné domy trpí často opačným neduhem  – přílišnou vlhkostí, kterou často provází i plísně, jež jsou rovněž našemu zdraví škodlivé. Nakonec to pak není jen o astmatu nebo alergiích, ale také o dalších potížích, které způsobí třeba zmíněné plísně.  

I když stavařina v posledních letech výrazně pokročila směrem kupředu, i když jsou zděné domky po technologické stránce na vyšší úrovni než před dvaceti lety, stejně nejsou pro náš organismus ideálním prostředím. Raději bychom měli preferovat žít v dřevostavbách či v jiných domcích z přírodních materiálů, abychom nemuseli platit zdravím.

Návrat k přírodním materiálům

S dřevostavbami se rázem vracíme zpátky do minulosti. Není to však krok zpět, jak by si řada lidí mohla myslet. Je to naopak krok správným směrem, i kdybychom přihlédli k historickým skutečnostem. Dřevostavby nebo jiná obydlí postavená z přírodních materiálů odpovídají požadavkům moderní doby. Jsou často chytrými domácnostmi, v nichž dokáže žít každý alergik.  

Alergici v dřevostavbách žijí poměrně klidně a bez zbytečných alergických reakcí. Důvodem toho je především stavební materiál, z něhož jsou příbytky postaveny. Použitý stavební materiál má pozitivní vliv na lidské zdraví, ale také na životní prostředí kolem, což ocení především věční ekologové snažící se chránit naši planetu.  

Dřevo jakožto stavební materiál nabízí mnoho funkcí a vlastností. Dřevo je například neuvěřitelně mnohostranné, má skvělé termoregulační schopnosti a dokáže tak velmi dobře stabilizovat klima. Stejně tak je dřevo dobře izolující materiál, který vyrovnává vlhkost interiérů, tudíž tím pádem předchází nepříjemným a zdraví nebezpečným plísním.

Dřevostavby jsou často nízkonákladové pasivní stavby

Jelikož právě dřevostavby jsou pravděpodobně nejoblíbenějším typem bydlení, který je postaven z přírodních materiálů, na malou chvíli se právě nad dřevostavbami pozastavme. Dřevostavby nejsou jenom zdravé bydlení, ale je to také nízkonákladové pasivní bydlení. Drtivá většina dřevostaveb je postavená s nízkonákladovou vlastností, což rozradostní především naši peněženku nebo rodinný rozpočet.  

Závěrem je třeba dodat, že dřevostavby se pyšní vysokou životností, i když to tak člověku možná nepřijde. Mohou vydržet i sto let, tudíž jejich životnost je srovnatelná s klasickým zděným domkem, který však v porovnání s dřevostavbami nepřináší vhodné prostředí k žití alergikům nebo astmatikům.

Foto: Shutterstock, Unsplash.com.

Aktualizace: 28.3.2020 17:09

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

Sdílet
Autor
Tereza Čierníková

Novinky

Soused mi zastínil solární panely. Najednou jsem nahraný

Obliba fotovoltaiky na střechách stále narůstá. Proč taky ne. Ušetříte, a navíc žijete o něco… Zobrazit více

31.10.2024

Palivové dříví je potřeba nechat pořádně vyschnout. Za jak dlouho se tak spolehlivě stane?

Palivové dřevo musí být suché. Jen tak se snadno zapaluje, déle hoří a vytváří vyšší… Zobrazit více

31.10.2024