Základem zdravého bydlení je optimální vlhkost vzduchu. Jak se vyvarovat nežádoucím hodnotám?

Základem zdravého bydlení je optimální vlhkost vzduchu. Jak se vyvarovat nežádoucím hodnotám?

Řešíte příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch v bytě? Ať už je to tak či onak, ani jedna varianta určitě není ideální. Udržet v bytě optimální vlhkost vzduchu není tak jednoduché, jak se možná na první pohled zdá.

Divili byste se, kolik lidí stejně jako vy řeší vlhkost vzduchu v bytě. Možná to nevíte, ale optimální vlhkost vzduchu je příslibem zdravého bydlení – pokud je vzduch příliš vlhký nebo naopak příliš suchý, může způsobit vznik celé řady onemocnění a vás tak mohou potrápit zdravotní problémy.

Jak poznáte, že je něco špatně?

Možná si teď pohráváte s myšlenkou, jak poznáte ideální vlhkost vzduchu v bytě a jestli to vůbec jde poznat pouhým laickým okem. A víte co? Určitě to jde! Co třeba okna? Rosí se vám? Pokud ano, pak tu máte první signál, že něco není tak úplně v pořádku. Dalším ukazatelem je plíseň, které se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, takže pokud je u vás v bytě vlhký vzduch, je zde vysoké riziko, že se někde objeví plíseň. A ta, jak je známo, škodí zdraví a nepředstavuje nic dobrého. Do třetice jako možný ukazatel zmíníme zatuchlý vzduch, který můžete cítit třeba v postelích nebo jej ucítíte, když si přičichnete k oblečení.

Vlhkost vzduchu v domě lze kontrolovat také přesněji, pomocí přístrojů. Můžete si samozřejmě pořídit také meteostanici s čidlem vlhkosti nebo ventilátor s čidlem vlhkosti, který se sepne automaticky kdykoliv hodnota vzdušné vlhkosti v místnosti překročí “povolenou” hodnotu a běží, dokud vlhkost není optimální, tedy pokud neodpovídá nastavené hodnotě.

Pořádné větrání je ideální prevence!

Asi jako u všeho, i v tomto případě je nejúčinnější pomocí na problém prevence. V případě nekvalitního ovzduší může skvěle zafungovat pořádné větrání v bytě. A když říkáme pořádné, tak tím určitě nemáme na mysli, že otevřete okna na pět minut a po tak krátké době je zase aktivně zavřete, protože je to podle vás dostačující. Nikoli! Jestliže chcete udržet optimální vlhkost vzduchu v bytě, musíte se naučit kvalitně větrat – proto se nebojte otevřít okna dokořán a klidně si doma udělat průvan!

Jaká je ideální vlhkost vzduchu?

Když už jsme se tu několikrát zmínili o ideální vlhkosti vzduchu, možná by nebylo od věci vysvětlit, co to ta optimální vlhkost vlastně je. Jak už jsme napsali na samotném začátku, ani suchý a stejně tak ani vlhký vzduch v bytě není pro naše zdraví ideální. Vlhkost vzduchu se udává v procentech, kdy 0 % představuje absolutně suchý vzduch a naopak 100 % je známkou absolutně vlhkého vzduchu. Optimální hranicí je 40 – 55 % vlhkosti v létě a 45 – 65 % vlhkosti v zimě.

Jak na problém?

Suchý vzduch způsobuje vysychání sliznice, může vás potrápit rýma nebo časté škrábání v krku. Suchého vzduchu se doma zbavíte tak, že si pořídíte zvlhčovač. Někdo doporučuje začít pěstovat rostliny, které mohou se suchým vzduchem pomoci. Naopak s vlhkým vzduchem vám pomohou odvlhčovače, které fungují na opačném principu. Pomůže i již zmiňované větrání, nebo taková maličkost, jako je třeba nesušení prádla doma – z prádla se totiž do stěn vsakuje voda.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!