Řešíte příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch v bytě? Ať už je to tak či onak, ani jedna varianta určitě není ideální. Udržet v bytě optimální vlhkost vzduchu není tak jednoduché, jak se možná na první pohled zdá.
Divili byste se, kolik lidí stejně jako vy řeší vlhkost vzduchu v bytě. Možná to nevíte, ale optimální vlhkost vzduchu je příslibem zdravého bydlení – pokud je vzduch příliš vlhký nebo naopak příliš suchý, může způsobit vznik celé řady onemocnění a vás tak mohou potrápit zdravotní problémy.
Jak poznáte, že je něco špatně?
Možná si teď pohráváte s myšlenkou, jak poznáte ideální vlhkost vzduchu v bytě a jestli to vůbec jde poznat pouhým laickým okem. A víte co? Určitě to jde! Co třeba okna? Rosí se vám? Pokud ano, pak tu máte první signál, že něco není tak úplně v pořádku. Dalším ukazatelem je plíseň, které se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, takže pokud je u vás v bytě vlhký vzduch, je zde vysoké riziko, že se někde objeví plíseň. A ta, jak je známo, škodí zdraví a nepředstavuje nic dobrého. Do třetice jako možný ukazatel zmíníme zatuchlý vzduch, který můžete cítit třeba v postelích nebo jej ucítíte, když si přičichnete k oblečení.
Vlhkost vzduchu v domě lze kontrolovat také přesněji, pomocí přístrojů. Můžete si samozřejmě pořídit také meteostanici s čidlem vlhkosti nebo ventilátor s čidlem vlhkosti, který se sepne automaticky kdykoliv hodnota vzdušné vlhkosti v místnosti překročí “povolenou” hodnotu a běží, dokud vlhkost není optimální, tedy pokud neodpovídá nastavené hodnotě.
Pořádné větrání je ideální prevence!
Asi jako u všeho, i v tomto případě je nejúčinnější pomocí na problém prevence. V případě nekvalitního ovzduší může skvěle zafungovat pořádné větrání v bytě. A když říkáme pořádné, tak tím určitě nemáme na mysli, že otevřete okna na pět minut a po tak krátké době je zase aktivně zavřete, protože je to podle vás dostačující. Nikoli! Jestliže chcete udržet optimální vlhkost vzduchu v bytě, musíte se naučit kvalitně větrat – proto se nebojte otevřít okna dokořán a klidně si doma udělat průvan!
Jaká je ideální vlhkost vzduchu?
Když už jsme se tu několikrát zmínili o ideální vlhkosti vzduchu, možná by nebylo od věci vysvětlit, co to ta optimální vlhkost vlastně je. Jak už jsme napsali na samotném začátku, ani suchý a stejně tak ani vlhký vzduch v bytě není pro naše zdraví ideální. Vlhkost vzduchu se udává v procentech, kdy 0 % představuje absolutně suchý vzduch a naopak 100 % je známkou absolutně vlhkého vzduchu. Optimální hranicí je 40 – 55 % vlhkosti v létě a 45 – 65 % vlhkosti v zimě.
Jak na problém?
Suchý vzduch způsobuje vysychání sliznice, může vás potrápit rýma nebo časté škrábání v krku. Suchého vzduchu se doma zbavíte tak, že si pořídíte zvlhčovač. Někdo doporučuje začít pěstovat rostliny, které mohou se suchým vzduchem pomoci. Naopak s vlhkým vzduchem vám pomohou odvlhčovače, které fungují na opačném principu. Pomůže i již zmiňované větrání, nebo taková maličkost, jako je třeba nesušení prádla doma – z prádla se totiž do stěn vsakuje voda.