Jaké dřevo využít na topení? Sáhněte po tom, které je nejvýhřevnější a nejlevnější

Vůně čerstvého dřeva je nezaměnitelná. Sedět u krbu a dívat se do plápolajícího ohně se sklenkou vína nebo horkého čaje, patří mezi příjemné zpestření chladných večerů. Oheň v krbu dokáže přinést do vašeho domu uklidňující atmosféru a přímo láká k relaxaci. Taková večerní posezení vám ale může ztížit situace, kdy dřevo nehřeje tak, jak by mělo, je mokré nebo na vás z kamen vane dusivý kouř. Jaké dřevo je na topení ideální, aby vám nepřidělalo více stresu, než užitku?

Nejvhodnější druhy dřeva

Pokud na vytápění používáte nevhodné dřevo, brzy to pocítíte. Ne každý druh je totiž vhodný na vytápění a nemá dobrou výhřevnost. K vytápění používejte především tvrdé dřevo, které má mnohem větší výhřevnost, oheň je stabilní, plamen vysoký a uhlíky jsou dlouho žhavé. Takového dřeva vám postačí na vytápění menší množství. Sáhněte proto po buku, dubu, jasanu a kmenů z ovocných stromů, jako je jabloň, hrušeň nebo třešeň. Na samotný podpal je ale vhodné měkké dřevo, které rychle hoří. Mezi takové stromy patří smrk, borovice, jedle, bříza, modřín nebo olše a osika.

S čím rozhodně netopit

Na vytápění používejte čisté dřevo, které není nijak chemicky ošetřované. Do kamen by také neměly přijít například barvené nebo voskované latě. Vyhněte se i topení dřevěným odpadem, jako starými paletami, lepeními dřevotřískami nebo překližkami. Takové dřevo by vás sice na chvíli zahřálo, ale chemikálie, které byste nadýchali z kouře, za to určitě nestojí.

Foto: Shutterstock

Pozor na nadměrnou vlhkost dřeva

V žádném případě nepoužívejte na topení vlhké dřevo, které by akorát kouřilo, ale teplo domova by vám nepřineslo. Pokud zatopíte vlhkým dřevem, to začne odpařovat vlhkost. Mezi kůrou a dřevem se může nacházet i 70 % vody. Kvůli tomu začne vlhké dřevo uvolňovat dým i dehet a zanese vám tak krb i ucpe komín. Používejte proto dřevo, které schlo alespoň dva rok a zaručí vám tak maximální výhřevnost. Na měření vlhkosti dřeva si můžete pořídit vlhkoměr. Jedině tak budete vědět, že je dřevo vhodné k použití. Vlhkost dřeva na topení by neměla dosahovat 20 %.

Foto: Shutterstock, zdroj: ecohome, TheSpruce