Kdo má více nemovitostí, už nedostane žádné sociální dávky

Každý pracující občan České republiky je povinen odvádět sociální pojištění, které zajišťuje pomoc v případě, že by se dostal do finančních nesnází. Taková situace může nastat téměř kdykoli a razantně ovlivnit život člověka, což také úřady berou na vědomí. Nově však nebudou moci o pomoc žádat ti, kteří vlastní více nemovitostí. 

Do těžké situace se může dostat naprosto každý 

Ačkoli je pravděpodobné, že lidé, kteří vlastní dvě a více nemovitostí, mají hodně peněz, do těžké situace se může dostat naprosto každý. Tuto skutečnost však bude ministerstvo práce a sociálních věcí nově ignorovat a skutečně se v rámci zákona začnou k občanům otáčet zády. Nové změny zákona budou mít dopad bohužel i na ty, kteří nemovitost zdědili v devastujícím stavu a nemohou si dovolit ji renovovat. 

Pokud se ptáte, co v takovém případě dělat, nejlepší bude svou nemovitost začít pronajímat, tedy pokud to její stav dovoluje. Případně můžete zvážit i její prodej, což se však nemusí vždy vyplatit (zejména pokud není renovovaná). Dnes je navíc průměrná cena bytů v České republice oproti předchozím rokům nižší, a proto bude lepší počkat.  

Foto: Shutterstock

Sociální dávky pouze pro potřebné 

Ministerstvo počítá s tím, že se objeví případné stížnosti, ale volají po etice. Přestože se do situace může dostat každý, člověk s několika vlastnostmi pravděpodobně nebude žít v tak špatné situaci jako člověk, který kvůli přírodní katastrofě přišel o práce a své obydlí. Tato skupina bude proto dle úřadů brána tak, jako by dokázala bez větších problémů pokrýt své základní životní potřeby bez sociální podpory. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Hospodarskenoviny, Mesec