Dotace pro seniory ovládli “šmejdi”. Ošidí vás na zateplení i fotovoltaikách

Podvodníků v současné době neustále přibývá a jejich hlavní cílovou skupinou jsou zejména senioři. Ti totiž nemusí mít vždy dostatek informací o aktuálním dění v republice, tedy například o tom, že stát nabízí dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Zloději tak této šance začali čím dále častěji využívat a prodávají starším obyvatelům vadné fotovoltaiky.

Podvody s fotovoltaiky cílí na seniory 

Princip vychytralého podvodu je přitom velmi jednoduchý. Zdánlivě oficiální prodejci nabídnou seniorům, že jim výhodně zateplí domácnost nebo jim umístí na střechu moderní fotovoltaiky, na které stát přispívá peníze. Ti tuto nabídku samozřejmě přijmou, protože téměř nic nezaplatí, ale bohužel jim už nedojde, že „jejich“ peníze končí v nesprávných rukou.

Podvodníci samozřejmě vyplní veškeré potřebné dokumenty, aby získali peníze z dotačního programu, načež vytvoří objednávku. Ta je však falešná a zobrazuje jiné fotovoltaiky, než bude firma na obydlí instalovat. V mnoha případech se jedná o nekvalitní výrobky s cenou nižší o desítky tisíc korun a velmi špatným výkonem. To však senioři již nezjistí. 

Foto: Shutterstock

Prodejce si raději vždy důkladně prověřte 

Úředníci proto apelují na občany, aby byli velmi opatrní a nenechali se nachytat. Pokud budete chtít požádat stát o dotační příspěvek nebo si koupit fotovoltaiku, pečlivě vybírejte jejich prodejce. Návrh si můžete vyslechnout i vícekrát, protože je lepší se ujistit, než později přijít o plno peněz a teplo v domě. Na pozoru buďte i v případě izolace místností, kterou mají podvodné firmy ve zvyku také šidit. Pomoci vám může odborník nebo návod na internetu. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Lidovky, Dumazahrada